Az Országos Magyar Vadászati Védegylet és az Országos Magyar Vadászkamara, az Országos Erdészeti Egyesület elveit is vallva, kiáll a fenntartható vadászat mellett, megőrizve a vadászat hagyományait, melynek eredményeire Magyarország büszke lehet. A szakma nem kíván politikusokkal vitatkozni, de a Jobbik parlamenti képviselőjének az Országgyűlésben tett felszólalására szükséges reagálni, kizárólag a közvélemény hiteles tájékoztatása érdekében.
A védett és a vadászható vadfajok vonatkozásában a képviselő számadatokkal próbált érvelni, melyek nagyságrendileg hamisak voltak, ugyanis az Országos Vadgazdálkodási Adattár nyilvántartásában a barna rétihéják száma 24 765 db, míg ő 1 000-1 500 párról beszélt országosan, vagy a szalonka darabszámáról, amikor Somogy megyében 287 db észleléséről beszélt, addig az országos monitoring program keretében a 2010-es tavaszi vonulás során, 48 megfigyelőhelyen 517 esetben észleltek szalonkát a Gödöllői Egyetemen nyilvántartott adatok szerint. Ebből is azt a következtetést kell levonni, hogy a témához azok szóljanak hozzá, akik – ha szakmai felkészültséggel nem is rendelkeznek – vegyék a fáradságot, és az adataikat ellenőrizzék, mielőtt az sajtónyilvánosságot kapna.
Az országos szakmai civil szervezetek egymással történt egyeztetés után úgy gondolják, hogy az elmúlt hetekben felvetett kérdések megvitatására nem a politika hivatott, hanem a magyar természetvédelemben és vadgazdálkodásban hivatásszerűen dolgozó meghatározó szakemberek. Ezért közösen kezdeményezik, hogy a vadgazdálkodók, a természetvédelem szervezetei, valamint a madár- illetve emlősfajok populációját vizsgáló intézmények a rendelkezésükre álló adatok értékelésével vizsgálják felül a felsorolt fajok állománydinamikáját. Szükséges lehet azon fajok korlátozott állományszabályozásának engedélyezése, amelyek egyedsűrűsége a mező-, hal- és vadgazdálkodás folyamatait károsan befolyásolja. Más fajok esetében pedig a védettséget fenn kell tartani.
A szakmai szervezetek közös egyeztetése után születhet olyan döntés – a hatóságok, illetve törvényhozók részéről – amit közérthető módon a társadalommal is el lehet fogadtatni. Meg kell azonban jegyezni, hogy a vadászható fajok módosítására az elmúlt évtizedekben több alkalommal is sor került! Érthetetlen, hogy ez éppen most miért elképzelhetetlen? A fajok vadászhatóságának szabályozása az EU valamennyi tagországában az ökológiai rendszerek egyensúlyának megteremtése érdekében folyamatosan zajlik. A gazdasági és ökológiai érdekek összehangolt érvényesítése megkívánja a változó körülményekhez alkalmazkodó szabályozást. A körülmények ismeretéhez pedig objektív információkra, a szakterületen érintett szereplők érdemi együttműködésére van szükség. A vitát nem a politikai hadszíntéren kell lefolytatni, hanem tárgyalóasztal mellett, felkészült szakemberekkel, melynek eredményeként olyan javaslatok születhetnek, melyre a hatóságoknak, illetve a politikusoknak csak rá kell bólintani.
Budapest, 2011. április 20.
Pechtol János,
az Országos Magyar Vadászati Védegylet
ügyvezető elnöke
az Országos Magyar Vadászati Védegylet
ügyvezető elnöke