"A gazdasági világválság negatív hatásait ellensúlyozó állami gazdaságélénkítő csomagokban hangsúlyos szerepet kell szánni a zöld beruházásoknak"- fogalmazott Tabajdi Csaba, az Európai Parlament Éghajlatváltozási Ideiglenes Bizottságának tagja az EP szerdai plenáris ülésén megvitatott, a tagállamok számára egységes klímapolitikai ajánlásokat nyújtó Florenz-jelentés vitájához benyújtott írásbeli hozzászólásában.
Azok a beruházások, amelyek a megújuló energiaforrások hatékonyabb kihasználását, az energiafogyasztás mérséklését, a szén-dioxid és más üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését szolgálják a gazdasági előnyök mellett jelentős társadalmi hasznot hoznak. Magyarország érdeke, hogy ezeket az erőfeszítéseket az európai tagállamok egymással koordinálva, egymást erősítve végezzék, és egységesen lépjenek fel az ENSZ keretében harmadik országokkal folytatott klímapolitikai tárgyalásokon.
A Florenz-jelentés még a tavaly decemberben elfogadott energia- és klímacsomagnál is ambíciózusabb célkitűzéseket fogalmaz meg. A jelentés javasolja, hogy 2020-ra ne 20 százalékkal, hanem 25-40 százalékkal, 2050-re pedig 80 százalékkal fogják vissza az európai tagállamok és az iparosodott országok széndioxid-kibocsátásukat. Tabajdi ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy a környezeti célkitűzések során figyelemmel kell lenni az uniós tagállamok gazdasági és szociális teljesítőképességére is.
Csak olyan célkitűzést szabad vállalnunk, amelyet teljesíteni tudunk, figyelemmel a gazdasági válság hatásaira is. Az MSZP EP delegáció vezetője úgy értékelte, hogy az energia- és klímacsomag tavaly decemberi elfogadásával az Európai Unió az éghajlatváltozás elleni globális küzdelem élharcosává vált. Európa vállalta, hogy 2020-ra 20 százalékkal csökkenti a széndioxid-kibocsátást, 20 százalékra emeli a megújulók arányát a teljes energiatermelésen belül és 20 százalékos energiahatékonyság-javulást ér el.
A célkitűzések csak társadalmi összefogással teljesíthetőek, ehhez nem elegendő a kormányzati cselekvés, fokozatos társadalmi szemléletváltásra van szükség. A Florenz-jelentésben tett konkrét cselekvési javaslatok, például a nulla energia felhasználású, ún. "passzív házak" építésének támogatása, a megújuló források kutatására létesítendő európai alap, az energiahálózatok európai szintű összekapcsolása és az uniós polgárok, különösen a gyermekek tájékoztatása - mind-mind ezt a társadalmi szemléletváltást segítik elő.
A gazdasági válságból a zöld beruházások jelenthetik a kiutat (MTI/OS)
- Főszerkesztő
- Hírek
- Találatok: 692