Fenyősármányra leltek Zalában (MTI)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Téli ruhás hím fenyősármányra (Emberiza leucocephala) figyelt fel egy madarász Zalaszentmihály határában citromsármányok között; ez a madárfaj Magyarországon igen ritka. A fenyősármányt Magyarországon, sőt egész Európában ritka őszi és téli kóborlóként tartják számon, bár egyre több előfordulási adatot jelentenek Erdélyből, s a Kárpát-medence több területéről - közölte a Magyar Madártani Egyesület szerdán az MTI-vel.
Magyarországon a faj első hímpéldányát 1986-ban találták a Magyar Madártani Egyesület (MME) gyűrűző táborában a Zala megyei Barlahidán, s akkor is citromsármányok között tartózkodott.
A sármányfélék családjába tartozó pacsirta nagyságú madárfaj a szibériai tajgán fészkel bokros-nyíres fenyvesekben, innen kapta nevét is. Zömmel barna színű, alsóteste fehéres, oldalán és mellén vörösesbarna hosszanti csíkozással.
Észak-Olaszországban a madarászok kisebb telelőpopulációt találtak, amely évről évre visszajár az adott térségbe.
A MME feltételezése szerint a madár kisszámú állományai Közép- és Dél-Európában telelnek, s az itthoni két esetet alapul véve akár Magyarországon is. Ennek bizonyításához azonban további kutatások és megfigyelések szükségesek - olvasható a közleményben.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.