V4-külügyminiszterek - A spanyol-belga-magyar EU-elnökségi trió feladatai (MTI)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
A spanyol-belga-magyar EU-elnökségi trió külügyminiszterei keddi budapesti megbeszélésükön egyetértettek abban, hogy kiemelt felelősségük lesz az új vagy átszervezett európai intézmények működésének kialakításában - közölte a Külügyminisztérium szóvivője az MTI-vel.

Balázs Péter külügyminiszter a visegrádi országok (V4) Nyugat-Balkánnak szentelt, kibővített miniszteri találkozóját követően tárgyalt Yves Leterme belga és Miguel-Ángel Moratinos spanyol külügyminiszterrel, akik szintén részt vettek a tanácskozáson - olvasható Mátrai Zsuzsanna közleményében.
A három ország diplomáciai vezetői külügyminiszteri szinten először tekintették át az Európai Unió Tanácsának 2010. január 1-jén kezdődő, 18 hónapos spanyol-belga-magyar csoportos elnökségével kapcsolatos közös feladataikat.
A megbeszélés után a három külügyminiszter közös nyilatkozatot fogadott el, ebben üdvözölték, hogy az ír választók az október 2-i népszavazáson igent mondtak a lisszaboni szerződésre, és kifejezték reményüket, hogy a dokumentumot valamennyi tagállamban mielőbb ratifikálják.
A külügyminiszterek a lisszaboni szerződés hatálybalépésével összefüggésben egyetértettek abban, hogy a spanyol-belga-magyar elnökségi triónak kiemelt felelőssége lesz az új vagy átszervezett európai intézmények működésének kialakításában.
Hangsúlyozták: a lisszaboni szerződés komoly előrelépést jelent az unió működésében. Az intézményi és hatásköri reformok lehetővé teszik, hogy az EU az eddigieknél is hatékonyabban, egységesebben és demokratikusabban léphessen fel belső politikájában és külső kapcsolataiban egyaránt. Azonosan ítélték meg azt is, hogy a hosszú ideje húzódó intézményi reformfolyamat sikeres befejezésével az unió teljes erejével a polgárokat közvetlenül érintő aktuális kihívásokra összpontosíthat.
A külügyminiszterek jelezték, elkötelezettek a programjukban foglalt célok megvalósítása mellett. Ilyen cél a cselekvőképes és aktuális kérdésekben vezető szerepet betöltő Európai Unió, a versenyképesség és a szociális kohézió közötti egyensúly, a fenntartható növekedés és az energiaellátás biztonságának megteremtése, valamint az éghajlatváltozás elleni küzdelem.
Mindezen célok megvalósításáért a trió kiemelten foglalkozik majd többi között a lisszaboni stratégia értékelésével és az új versenyképességi stratégia elfogadásával, a szociális menetrend megerősítésével, a modernizált gazdasági és pénzügyi rendszerrel, az energia- és klímapolitikával, a természeti erőforrások fenntartható használatával. Kiemelt hangsúlyt fektet továbbá az unió külkapcsolatainak hatékony alakítására, különös tekintettel a szomszédságpolitikára - foglalta össze Mátrai Zsuzsanna. Hangsúlyozta: a három ország elkötelezett az unió bővítési politikájának folytatása mellett.
A trió idén decemberben mutatja be programtervezetét.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.