A magyar tudomány ünnepe alkalmából „Kitörési stratégia a mezőgazdasági K+F-ben – lehetőségeink a fejlődő országokban” címmel konferenciát rendeznek 2009. november 11-én, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban. A szakmai és a szélesebb közvélemény számára bemutatják a magyar agrárgazdaság szereplői előtt nyitva álló együttműködési, kapcsolatépítési és piacszerzési lehetőségeket az eddig ismeretlen vagy már feledésbe merült piacokat jelentő fejlődő országokban, továbbá felhívják a figyelmet az agrár kutatás-fejlesztés által e területen a lehetőségek kiaknázásához nyújtott eszközökre.
A fejlődő országokba irányuló tudásexportból az erdészet is kiveheti a részét, és nagy szerepe lehet a szakmának e téren – mondta el a ForestPress-nek Borovics Attila, az Erdészeti Tudományos Intézet főigazgatója, aki előadást tart a konferencián.
Alapvető érdekünk, hogy megállítsuk, de legalábbis lassítsuk az erdőirtást a fejlődő országokban, ahol a fenntarthatóság nem magától érthető gyakorlat. A közelmúltban, Buenos Airesben zajlott Erdészeti Világkonferencia egyik témája éppen ez volt, milyen ösztönzőkkel lehet motiválni a fejlődő országok lakosságát az esőerdők megóvására. A cél eléréséhez pénzalap létrehozását javasolták a szakemberek.
A főigazgató elmondta, hogy nem régen jártak hazánkban afrikai szakemberek, akik a fenntartható erdőgazdaság hazai gyakorlatával ismerkedtek. Fiatal magyar kutatók pedig trópusi országokban tanulmányozták az ottani körülményeket, az erdők megóvásának lehetőségeit, az ehhez kapcsolódó gondokat.