Az Annafürdőtől mintegy nyolc kilométerre fekvő szentkúti kunyhónál szélerőgépet, napelemeket és napkollektorokat helyeznek el, ezek biztosítják majd az áramot és a meleg vizet. Az egészséges ivóvizet egy 70 méter mély kút adja majd, és nádgyökérzónás tisztítóval kezelik az ott keletkező szennyvizet - mondta Gál László projektfelelős.
A vert falú parasztházat hagyományos módszerrel - szellőző vakolattal - újítják fel, és a régi hangulat felidézésére búbos kemencét és takaréktűzhelyet is építenek. Az épületnél környezetvédelmi táborokat és erdei iskolai programokat tartanak majd; az erdőgazdaság célja annak bemutatása, hogy hogyan lehet energiatakarékosan és környezetbarát módon élni - tette hozzá a szakember.
Felújítanak egy épületet továbbá az annafürdői erdei iskolánál, ahol a bojlerek helyett ugyancsak napkollektorok melegítik majd a vizet, és az összegyűjtött esővizet szürkevízrendszerrel hasznosítják majd az épületekben. Az épület tetőterében készülő új foglalkoztatóban természetrajzi kiállítás, interaktív oktatási segédeszközök és egy régi erdészeti eszközöket bemutató "öregerdész" szoba kap helyet. Vásárolnak huszonöt kerékpárt is, amelyekkel a programhelyszínek között közlekedhetnek a résztvevők.
A projekt közel 80 millió forintot nyert el a Környezet és Energia Operatív Program az erdei iskolahálózat infrastrukturális fejlesztésére kiírt pályázatán, a támogatást a Gyulaj Zrt. több mint 8 millió forinttal egészíti ki - közölte Gál László. Az egykori Apponyi-birtok üdülőhelyén létrehozott Turisztikai és Természetismereti Központban 2002 óta működik erdei iskola. Itt és a népszerű kulcsosházban a látogatók évente mintegy 3500 vendégéjszakát töltenek el évente.