A magyar erdők jó kezekben vannak! (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Az Országos Erdészeti Egyesület Elnökének nyilatkozata a REKK-tanulmány megalapozatlan következtetéseiről

A Regionális Energiagazdasági Kutató Központ nyilvánosságra hozott tanulmányában azt állítja, hogy évente 3-3,5 millió köbméternyi illegális fakitermelés van Magyarországon. A sajtó felkapta a hírt, vezető napi- és hetilapok, hírportálok foglalkoztak a témával, 50-75 milliárdos fekete fapiacról beszélve.
Egyesek azt sejtetik, hogy a hiányzó fa eltüntetői maguk az erdészek, az erdőgazdálkodók –, köztük az állami tulajdonú erdők kezelői, az erdőgazdaságok.
Az Országos Erdészeti Egyesület, e másfél évszázados szakmai szervezet elnökeként nem hagyhatom szó nélkül ezt a lejárató kampányt, a nemzetközileg is elismert magyar erdészet besározását!
A tanulmány készítői úgy mondanak sommás ítéletet, hogy nem ismerik a számításaikban alkalmazott erdészeti alapfogalmak valódi tartalmát - azokat félreértelmezik, így helytelen következtetésekre jutnak.
Alapvető hiba, hogy olyan értékeket használnak fel, melyek a szárazföld legösszetettebb ökoszisztémájának csupán a modellezésére alkalmasak, könyvelői szemléletű leltári elszámoláshoz viszont nem. Ennek belátásához egyetemi szintű faterméstani képzettségre volna szükség. Az erdő esetében az alapadatok lehetséges szórásának mértéke egy nagyságrenddel meghaladja a kimutatott eltérés értékét.
Ezt az „eredményt” tényként kezelni súlyos szakmai és matematikai hiba!
A tanulmány állítja, hogy a piac a feltételezett illegális famennyiséget is felveszi. Ezt alátámasztani kívánó elemzésében következetlenül és hibásan alkalmaz statisztikai adatokat. Olyan szakszerűtlenül megválasztott váltószámokat használ, melyek önmagukban is a kimutatni szándékozott hibával összemérhető nagyságú számítási hibát okoznak. 
A szerzők elegánsan túllépnek számításaik szakmai és matematikai ellentmondásain. Például az egyik év kalkulált háztartási tűzifa-felhasználásának mértéke önmagában meghaladja az ugyanazon esztendőre számított teljes fakitermelést. A tanulmányban ugyanekkor a feltételezett illegális fakitermelés értéke negatív. Ez nyilvánvalóan lehetetlen.
Egy komoly, nyilván jelentős anyagi támogatással készült tanulmányban ilyen elemi hibákat elkövetni, azokat publikálni több mint meggondolatlanság.
A tanulmányból a média súlyos következtetéseket vont le és tett közzé. Ezek egyike szerint az „eltűnt fa” haszonélvezői maguk az erdőgazdálkodók, erdészek – akiknek érdekében áll az átláthatóság akadályozása.
Tudni kell, hogy Magyarországon az erdők mintegy felét az állam, a fennmaradó részt pedig a magán-erdőgazdálkodók kezelik, az erdészeti hatóság által szabályozott és ellenőrzött formában. A kitermelt faanyag minden köbméterével el kell számolni.
A hatóság mellett, az állami erdőgazdaságok következetesen felállított szervezeti rendszere minden fakitermelést többszörös visszacsatolással ellenőriz. Nyilvántartásaikat könyvvizsgálók hitelesítik, működésüket testületek felügyelik. Ha ekkora mértékű illegális fakitermelés lenne a háttérben, arról minden érintett erdőgazdasági szereplőnek tudnia kellene.
A 3,5 millió köbméter illegális fakitermelés nyomait az erdőkben a laikus állampolgár is látná. E mennyiség csaknem 1 millió lakos téli tűzifa szükséglete. A feltételezés szerint tehát a falopásban minden tízedik honfitársunk cinkos!
Az illegális fakitermelés valóban jelentős probléma, ám mértéke a tanulmányban feltételezettnek a töredéke. Ellene az erdészek a hatóságokkal együttműködve, személyes biztonságukat is kockáztatva küzdenek.
A tanulmány hamis következtetéseit, rágalmait visszautasítom egy olyan szakterület képviselőjeként, mely évszázadok óta, esküvel megerősített hivatásának tekinti az erdővagyon gyarapítását, korrekt kezelését.
A feltételezés a hatóságok tevékenységét is megkérdőjelezi, miközben Magyarországon Európa egyik legszigorúbb erdőtörvénye működik, Európa legrészletesebb erdészeti adattárára alapozva. Felháborodásomnak adok hangot az ő nevükben is!
Tisztelt tanulmányírók, kérem, ne terjesszenek rémhíreket a sajtón keresztül! Állításaikat hitelt érdemlően támasszák alá, vagy tartózkodjanak egy közcélokat szolgáló, háromszáz éve megbecsült szakterület  módszeres lejáratásától!

        Dr. Pethő József
           az Országos Erdészeti Egyesület elnöke


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.