Hazánk szabályosan és jóhiszeműen járt el a kvótaeladáskor (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
ImageA CER kvóták azonosító számát megküldjük a párizsi Bluenext tőzsdének

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium minden lehetséges óvintézkedést megtett, hogy az általa értékesített kiotói (CER) kvóták ne kerülhessenek vissza az európai piacra, ezt a KVVM szerződésben kötötte ki és vevőjétől is megkövetelte – olvasható a KvVM közleményében.
A tárca kísérőlevéllel is ellátta a kvótákat, hogy a potenciális vevők tisztában legyenek azzal: ezek a kibocsátási egységek az európai unió országaiban már nem számolhatóak el a szennyezés ellentételezésére. Az ügylet jogszerűségéről a minisztérium előzetesen az Európai Bizottság klímaügyi főigazgatóságával is egyeztetett, akik nem emeltek jogi kifogást az ügylet ellen.

A zöldtárca a kvótaszerződést azzal a kitétellel kötötte meg, hogy benne a vevő tudomásul veszi, hogy a CER kvóták az Európai Unió Kibocsátás Kereskedelmi Rendszerében (EU ETS) nem értékesíthetők és nem használhatók fel, továbbá az is szerepelt a szerződésben, hogy az egyszer már elszámolt CER-ek ismételt elszámolása nem engedhető meg a közösségi forgalmi jegyzékek rendszerében. A KVVM meggyőződött arról is, hogy ezt a kitételt a tárca közvetlen vevője a következő vevővel kötött szerződésben is érvényesítette. Az tehát, hogy a kibocsátási egységek visszakerülhettek az európai kvótatőzsdére, egy későbbi viszonteladó tisztességtelen magatartása okozhatta. A kvóták tőzsdei megjelenése önmagában egyébként nem feltételez törvénytelenséget, azok elszámolása tilos a nemzeti forgalmi jegyzékekben. Annak érdekében, hogy ilyen céllal jóhiszemű vevők ne vásárolhassanak a nem elszámolható kvótákból, a CER kvóták azonosító számát a tárca elküldi a párizsi Bluenext tőzsdének, ezek egyébként a KVVM honlapján is megtekinthetők.

A tárca az ügylet megkötése előtt egyezetett az Európai Bizottság klímaügyi főigazgatóságával, akik azt erősítették meg, hogy a Kiotói Megállapodás szabályai szerint a CER-ek értékesítés lehetséges, az uniós szabályok csak a CER-ek EU ETS rendszerben történő ismételt felhasználását tiltják.

Az IETA elnöke a tárcának címzett levelében javaslatot tesz arra, hogy a már visszavonultatott CER-ek értékesítése során a szerződés mellett a tárca adjon ki egy „due diligence” igazolást, amely vevőről-vevőre továbbadandó. Ezzel a végső felhasználó számára is biztosan tudható, függetlenül a közvetítők számától, hogy a neki felkínált kiotói egység (CER, ERU) már egyszer visszavonultatásra került és az EU ETS-ben nem felhasználható. Ennek a kérésnek a tárca eleget tesz.

Az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta az EU ETS-ben egyszer már elszámolt („visszavonultatott”) valamennyi CER-t jól beazonosítható, projektenkénti bontásban. Ennek segítségével valamennyi, az EU ETS hatálya alá tartozó vevő ellenőrizheti a számára megvételre felkínált kibocsátási egységek megfelelősségét.



© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.