Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület nemzeti bizottsága március 16-án kiadott állásfoglalásában ismét megerősíti, nem kérdőjelezhető meg az éghajlatváltozás, illetve várható súlyos hatásainak erősödő veszélye, valamint az, hogy a mostani éghajlatváltozási folyamat elsődleges okozója az emberi tevékenység. Mindezidáig nem merült fel olyan tudományosan alátámasztott eredmény, amely cáfolná a Testület által közreadott leglényegesebb megállapításokat.
Az éghajlatváltozás növekvő veszélyét mi okozzuk, nekünk kell megváltoztatnunk a földi környezet változását okozó tevékenységünket és nekünk kell alkalmazkodnunk azon hatásokhoz, amelyek már elkerülhetetlennek látszanak.
A múltban már két súlyos környezeti probléma esetében született a tudomány bizonyítékaira alapozott nemzetközi megállapodás és ezek hatékony végrehajtása nyomán napjainkra mindkét probléma megoldása folyamatban van. A fosszilis tüzelőanyagok elégetése során a légkörbe jutó kén-dioxid a kibocsátás helyétől nagy távolságokra is eljutva sokáig hozzájárult a környezet elsavasodásához, a „savas esők” kialakulásához. A korábban a hűtőberendezésekben széles körben alkalmazott freon a magas légkörbe kerülve a földi élet számára kulcsfontosságú ózonréteg elvékonyodásához vezetett.
Az elmúlt két évtizedben az éghajlatváltozással kapcsolatos ismeretek sokat gyarapodtak, ezek alapján még határozottabb lépésekre van szükség mind a kibocsátás-csökkentés, mind a változásokra való felkészülés tekintetében. Az ezekre irányuló nemzetközi klímapolitikai együttműködés célja a korábbiaknál sokkal ambiciózusabb közös célok és kötelezettségek meghatározása, valamint az, hogy ezek elérése érdekében minden fél vállalja arányos felelősségét és teljesítse az abból adódó feladatait.
A több mint húsz éve megalakult Éghajlatváltozási Kormányközi Testületnek (IPCC) két alapvető feladatköre van. Az egyik az üvegházhatású gázok kibocsátásával és elnyelésével kapcsolatos tudományos eredmények értékelése, összesítése, majd a következtetések levonása. A másik az üvegházhatású gázok kibocsátásának és elnyelésének becslésére alkalmazandó módszertani szabványok kifejlesztése. A Testület sajátos hidat képez a tudomány és a szakpolitika között. Az IPCC jelentéseit több ezer kutató közreműködésével szakemberek állítják össze, majd a döntéshozók számára különösen fontos összefoglalóikat bemutatják a kormányok képviselőinek is.