A mezőgazdaságot fontosnak tartja minden párt (MTI)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Az agrár kérdések előkelő helyen szerepelnek mind a hat országos listát állított párt, választási programjában, a mezőgazdaságot olyan területként veszik figyelembe, amelyben az államnak kiemelt szerepet tulajdonítanak.

A Magyar Szocialista Párt (MSZP) választási programja szerint növelni kell az állattenyésztés arányát, fejleszteni a kertészeti kultúrákat, a vegyes üzemi struktúrákat, elő kell segíteni a piaci szereplők közötti együttműködést. Erőteljesen fejlesztenék az élelmiszeripart és folytatnák a termelői tulajdonhoz jutás lépéseit a feldolgozásban - ígérik a szocialisták. Az MSZP elősegítené a kis- és közepes méretű vállalkozások alkuképességének erősítését a multinacionális kereskedelmi láncok piacán és törekedne alternatív élelmiszer-kiskereskedelmi csatornák létesítésére. A szocialisták szerint olyan pénzügyi és intézményi rendszert kell felépíteni, amely jobban segíti az új piacok feltárását és ösztönzi a piacra jutást. Az agrárgazdaság sajátosságainak megfelelő, elkülönített hitelcsomagok alkalmazására van szükség az MSZP szerint. A párt olyan földtörvényt alkotna, amely a helyi közösségekre bízza, ki legyen a földhasználó és kizárja, hogy bárki a gazdák kárára spekulálhasson. Lényeges, hogy egy igazságosabb jövedelemkiegészítő támogatáselosztás jöjjön létre az uniós forráselosztás terén - hangsúlyozza a párt.
A Fidesz-KDNP megújítaná a magyar mezőgazdaságot, a magyar áruk, magyar termékek védelmével - a hungaricumok esetében kiemelt támogatással - növelné a hazai piacot és tisztességes viszonyokat alakítana ki a kereskedelemben. Továbbra is fontos, hogy hazánk GMO-mentes állapotát fenntartsuk - áll a Fidesz-KDNP választási programjában. A Fidesz-KDNP szerint olyan sokrétű mezőgazdaság, környezet- és tájgazdálkodás megteremtése a cél, amely úgy állít elő értékes, a természetet a lehető legkevésbé terhelő, egészséges és biztonságos élelmiszereket, helyi energiákat és különféle nyersanyagokat, hogy közben megőrzi természeti értékeket. Az indokolt kis- és közepes méretű birtokra épülő, változatos termékszerkezetű mezőgazdaságot államilag is támogatott, önkéntes beszerzési, termelési, feldolgozási, értékesítési társulások létrehozásával segíteni kell - véli a Fidesz-KDNP. a tisztességtelen piaci magatartást tanúsító kereskedőláncok kapcsán a Fidesz-KDNP úgy véli, hogy az állam a mainál jóval aktívabban használhatná a szabályozási eszközeit, akár új szabályozási eszközöket is bevezethet, például alternatív, versengő kereskedelmi láncok létrejöttét is elősegítheti.
A Jobbik felülvizsgálná az EU-csatlakozási szerződést a föld és piacok védelme érdekében. Az állami földeket nemzeti tulajdonban tartaná, s kezdeményezné a földtörvény módosítását, hogy megakadályozza a külföldiek földtulajdonszerzését a moratórium lejárta után is. A vidék gazdaságának a feladata a társadalom minőségi, GMO-mentes élelmiszerrel való ellátása - áll a párt választási programjában. A Jobbik szerint a közjót szolgáló agrármodell kialakítására van szükség, a bioüzemanyag-felhasználást pedig csak élelmiszer-előállítás céljára engedné a párt, létrehozná viszont a vidék bankját és biztosítóját. A Jobbik célja, hogy a többi tagállamból érkező élelmiszerimport ne haladja meg a 25 százalékot. A párt számol az anyagi és más erőforrásokat helyben tartó, önkormányzatok kezelésében álló "pénzhelyettesítők" bevezetésével is.
A Lehet Más a Politika (LMP) szerint a termőföld a vidéki élet fenntarthatóságának alapja. A párt el akarja érni, hogy Magyarországon 2011 után is érvényben legyen a földvásárlási moratórium. A mezőgazdaságban "zöld fordulatot" hirdető LMP a családi gazdálkodást folytató kis- és közepes birtokosokat, az egészséges élelmiszerekkel a helyi piacot ellátó termelőket, a biotermelőket és a helyi foglalkoztatásban fontos gazdálkodókat segítené. Az LMP célja, hogy a jövőben a termeléshez kapcsolódó támogatások egy részét komplex vidékfejlesztési, agrár-környezetvédelmi, a vidéki életminőséget javító intézkedések javára csoportosítaná át, a termeléshez kapcsolódó támogatásokat pedig az üzemméret növekedésével csökkentené.
A Civil Mozgalom (CM) korszerűen termelő, magas hozzáadott értékű terméket előállító, jól jövedelmező, átlátható, fehér mezőgazdaságot hozna létre. Birtokrendszerében a törpebirtokok aránya nem haladhatná meg a 10 százalékot. Kiegyenlítené a növénytermesztés és az állattenyésztés arányát és öntöztetné a mezőgazdasági területek legalább 10 százalékát. A mezőgazdasági termelést pénzügyi konstrukciókkal élénkítené a CM, amely a belföldi fogyasztást a direkt értékesítés támogatásával növelné. Ösztönözné a szociális szövetkezetek létrehozását és "megengedné" a "kistérségi fizetőeszköz" bevezetését a párt. A CM csak a 0,3 ha és a 30 ha nagyságú családi gazdaságoknak adna vissza nem térítendő támogatást, a 30-300 hektár közöttiek emelkedő önrészt és kedvezményes hitellehetőséget kapnának, a nagyobbak semmit. Magánszemély tulajdonában nem engedne 30 hektárnál nagyobb szántót a CM, a külföldiek számára pedig nem tiltaná meg a földvásárlást amikortól lehet. Meghatározna azonban egy kereskedelmi árat és csak afölött szerezhetnének termőföldtulajdont azok, akik személyesen végeznek mezőgazdasági tevékenységet a megvásárolt földön.
A Magyar Demokrata Fórum (MDF) olyan kis, tudásalapú kereskedőházakat hozna léte, amelyek például piaci információkkal, jogi tanácsadással, marketing, finanszírozási források felkutatásával bankkapcsolatokkal, felvásárlás, stb. segítenék a kis- és közepes vállalkozókat. E kereskedőházak sikerdíjas szolgáltatásokat nyújtanának így. A párt szerint szükség van megjelenésükre a mezőgazdasági nyerstermékek termelése és feldolgozása, az élelmiszeripar, a megújuló energiaforrások felhasználása területén is.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.