Az erdő meghatározásnak korrekcióját kérik az ENSZ-től (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Az esőerdők tanulmányozásával foglalkozó tudósok az erdő definíciójának megváltoztatást szorgalmazzák az ENSZ-nél – olvasható a mongabay.com oldalon.

A szakemberek kérik a világszervezettől, hogy korrigálják azokat a komoly hiányosságokat, melyekkel megszüntethető a kibúvás lehetősége a törvényi rendelkezések alól.
Az erdő fogalma meghatározásának megváltoztatását sürgető határozatot tett közzé az Association for Tropical Biology and Conservation (ATBC), melyben kéri az Egyesült Nemzetek Szervezetét, az erdő fogalma definíciójának megváltoztatására mielőtt az ellentmondásos és vitatható meghatározás aláásná a természet és a biológia sokféleség megőrzését, a szén-dioxid kivonását és a REDD folyamatot ( erdőirtásból és -rontásból származó emisszió csökkenés ellen irányuló törekvéseket).
Az erdő jelenlegi definíciója nem tesz különbséget a természetes erdei életközösségek és a monokultúrás ültetvények (így a pálma olaj, cellulóz- és papírgyártást szolgáló telepítések) között. Erdőnek tekinti a rontott vagy részlegesen kitermelt erdőket is, amíg azok megfelelő koronák által fedett területtel (záródással) rendelkeznek.  Az ATBC azt javasolja, hogy az ENSZ a biom alapján tisztázza a természetes erdő fogalmát, (mint például hűvös, mérsékeltövi, nedves trópusi vagy tőzeg-láp erdők) hogy a definíció tükrözze a különböző biom jellemzők széndioxid elnyelő és biodiverzitás őrző értékeinek markáns különbségeit, s ugyanakkor egyértelműen különböztesse meg az őshonos erdőket azoktól, ahol a monokultúrás fák illetve a nem őshonos fajok dominálnak.
(Az ATBC a világ legnagyobb szakmai társasága, mely munkáját a trópusi erdők tanulmányozásának és megőrzésének szenteli, ezres nagyságrendű tagsága több mint száz országot ölel fel.)
Biom - Olyan életközösség vagy életközösségek komplexuma, amely a növényzet uralkodó típusa által jellemzett nagy földrajzi területre terjed ki. Egy biom szervezetei a földrajzi régióra jellemző éghajlati viszonyokhoz alkalmazkodtak. A szomszédos biomok között nincsen éles határ, hanem fokozatosan keverednek egymással. A legfontosabb biomok a következők: tundra, trópusi esőerdő, tajga, chaparral, (mérsékelt övi és trópusi) füves puszta és sivatag.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.