Teret nyer a bánáti bazsarózsa (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
2010. július 12. - Zajlanak a munkálatok a Mecseki Erdészeti Zrt. vezetésével a bánáti bazsarózsa élőhelyének védelme érdekében. A bánáti bazsarózsa növényritkaság, ezért kiemelkedő fontosságú a védelme. Fokozottan védett, eszmei értéke 250 000 Ft. A Mecseki Erdészeti Zrt. által elnyert KEOP- 3.1.2. „A bánáti bazsarózsa megőrzése, komplex élőhelyvédelem a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzetben és közvetlen környezetében” projekt megvalósítási munkáinak nettó összköltsége 81 980 572 Ft, melyet 100%-ban finanszíroz az Európai Unió és a Magyar Állam.

Ripszám István, a Pécsváradi Erdészet igazgatója elmondta, hogy a pályázat kiírója által kötelezően előírt közbeszerzés sikeresen lezárult. A rendkívül speciális, kevés közvetlen előzménnyel bíró projekt feladta a leckét az érintett vállalkozóknak, akik közül meglehetősen kevesen néztek szembe a kihívásokkal, mint ezt a beadott pályázatok száma is mutatja.
A közbeszerzési eljárás végül hivatalosan ez év május 12-én zárult le, amikor sor került a vállalkozói szerződés aláírására a nyertes céggel (RITROVI Kft.), amely így nekiláthatott a munkálatoknak.

Az eredetileg tervezett kezdés csúszott a május-júniusi esős időjárás miatt. Az emiatt felmerülő problémákat azonban rövid időn belül sikerült megoldani, így a jelenlegi állás szerint tartani tudják majd a meghatározott ütemtervet.
A természetes környezetében – a Zengő gerincén – megtalálható bánáti bazsarózsa élőhelyét többféle módon is próbálják óvni.  
Emellett megkezdték a tájidegen özönnövénynek (szakszóval invazív fajnak) számító bálványfa vegyszeres ritkítását. Ez a fafaj ugyanis veszélyt jelent az őshonos növénytársulásokra: gyorsabban növekszik náluk, ráadásul nem szolgál táplálékul a helyi állatvilágnak sem. Így ha felelőtlenül hagyják elszaporodni, elveszi az életteret más, kevésbé agresszív fajoktól.
A Mecseki Erdészeti Zrt. mindig is különös figyelmet fordított a természetközeli erdőgazdálkodási módszerek és eljárások alkalmazására. Mivel a hatáskörében lévő erdők több mint háromnegyede (egész pontosan 78%-a) természetszerű, kezelésük is ennek megfelelően történik. Nem kivétel ez alól jelen pályázat megvalósítása sem.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.