Technológiaváltással mentené meg a Vértesi Erőművet a Jobbik (MTI)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. július 15. - A Jobbik egy, a jelenleginél korszerűbb, környezetbarát technológiára való átállással tenné lehetővé a Vértesi Erőmű hosszú távú fenntartását. A párt országgyűlési képviselői a Magyar Villamos Művek Zrt. vezetésével folytattak egyeztetést az erőmű, illetve a márkushegyi bánya munkahelyeinek megmentéséről. Vágó Sebestyén és Kepli Lajos a tárgyalás után tartott sajtótájékoztatóján egyaránt azt emelte ki, hogy az MVM vezetése is tisztában van a Vértesi Erőmű jelenlegi tarthatatlan helyzetével, továbbá elkötelezettek a dolgozók megmentése mellett.

A Jobbik által javasolt korszerűsítéssel az erőmű hatásfoka a mai 25 százalékról 80 százalékra emelkedne, az úgynevezett "tiszta szén" technológiának köszönhetően pedig a szén mellett valamennyi szerves tüzelőanyagot, így például szennyvíziszapot és mezőgazdasági hulladékot is képes lehet felhasználni - fejtette ki Kepli Lajos. Hozzátette: az európai uniós irányelveknek megfelelő fejlesztést már az erőmű esetleges végelszámolására szánt mintegy 20-30 milliárd forintból el lehetne kezdeni, ami közvetve mintegy 1.300 dolgozó megélhetését védhetné meg.

A politikus megjegyezte továbbá, hogy a Vértesi Erőmű helyzetét a Kapolyi László érdekeltségébe tartozó System Consulting Kft. is rendkívüli módon megnehezítette.

Az említett társaság ugyanis legalább 10 milliárd forintos kárt okozott az erőműnek azzal, hogy írásos szerződések nélkül, "ráutaló magatartással" szólította áramvásárlásra az erőművet - mutatott rá a jobbikos képviselő. Kepli Lajos emlékeztetett: a jogerős bírósági ítéletek alapján a Vértesi Erőműnek idáig 1,8 milliárd forintos kártérítést kellett kifizetnie egy cseh áramszolgáltatónak, de a jövőben valószínűleg további 8 milliárd forintos kártérítés megítélésére is számítani lehet további társaságok részére.

Az MVM idén februárban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Vértesi Erőmű továbbra is azt várja a System Consultingtól, hogy térítse meg azokat a károkat, amelyeket 2008-ban okozott az erőműnek, amikor az év utolsó napjaiban felmondott egy 250 megawattos áramvásárlási szerződést.

Kapolyi László cége 2008 végén akarta megvásárolni a Vértesi Erőművet, majd a tervezett adásvétel előtt röviddel az erőmű saját termelését meghaladó áramvásárlási szerződéseket írt alá. A lekötött energiát a System Consulting bevonásával akarták értékesíteni, azonban a cég gazdasági nehézségekre hivatkozva mégsem vette át az áramot.

A meghiúsult szerződések miatt az erőműnek a 2008-as mérlegben 8,2 milliárd forint számviteli tartalékot kellett képeznie, és a veszteségek miatt a társaság alaptőkéjét 9,7 milliárd forintról 0,5 milliárdra szállították le.

Az áramvásárlásról az erőmű nem tájékoztatta a tulajdonos MVM-et, ezért a társaság leváltotta a cég vezetését, és az ügyben különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen, illetve hanyag kezelés gyanúja miatt vizsgálatot kezdett a Nemzeti Nyomozó Iroda. A Vértesi Erőmű és a System Consulting közötti viszony megromlása után mindkét fél követeléssel állt elő a másikkal szemben, illetve az erőmű az őt ért jelentős vagyoni hátrány miatt kezdeményezte a System felszámolását.

A Vértesi Erőmű Zrt. rendkívüli közgyűlése május 18-án a végelszámolás megindítására való felkészülésről döntött, amelynek tényleges elkezdéséről később döntenek.
 

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.