2010. július 22. - A Pilisi parkerdőben végrehajtott fejlesztési projekt
keretében a kiemelt jelentőségű élőhelyek és földtani természetvédelmi
értékek védelme mellett megtörtént a vizes élőhelyek rehabilitációja, és
jelentős területű sziklafalakat tettek újra biztonságossá - hangzott el
a Pilisi Parkerdő Zrt. projektzáró rendezvényén. Lomniczi Gergely szóvivő elmondta: az Európai Unió 460 millió forintos támogatása mellé a Pilisi Parkerdő Zrt. 50 millió forint önrészt tett, valamint a fakitermelésekből származó 60 millió forintot is projekt megvalósítására forgatták vissza.
Mintegy háromszáz erdőrészletben történtek fejlesztések. Az erdőszerkezet-átalakítás során visszaszorították az agresszívan terjedő nem őshonos állományokat, és az idegenhonos fajok kiváltása során közel száz futballpálya nagyságú területen összesen 1,2 millió darab facsemetét ültettek el - ismertette Lomniczi Gergely.
A természetvédelmi projekt keretében sokféle beavatkozás történt: közel 10 ezer köbméter hordalékot távolítottak el a pilisi vizes élőhelyekről, erdőrezervátumot és fokozottan védett erdőterület kerítettek körbe. Huszonegy kistó rehabilitációját is megvalósították a Visegrádi-hegységben, ahol megtisztult az Apátkúti-tó és az annak vizét tápláló Apátkúti-patak is.
A solymári Jegenye-völgyben a Paprikás-patak medréből száz köbméternyi kommunális és építési hulladékot szedtek össze, és helyreállították egyebek mellett a pilisi védett hegyi kaszáló rétek egy részét is.
A fejlesztés során a megépült új gátakat Magyarországon egyedülálló módon hallépcsővel látták el, amellyel biztosítani tudják a vízi élőlények vándorlását a patak teljes hosszában.
Megtisztult a sokak által kedvelt pilisszentkereszti Szurdokvölgyben áthaladó Dera-patak, elvégezték a Leányfalu forrás rekonstrukcióját tette hozzá a parkerdő munkatársa.
Lomniczi Gergely beszámolt arról is, hogy program élettelen természeti értékek megóvását célzó fejlesztései közül kiemelkedik egyebek mellett a budapesti második kerületi a nagy-hárs-hegyi, a harmadik kerületi Mátyás-hegyi vagy a tizenkettedik kerületi tündér-hegyi külszíni bánya, ahol 42 ezer négyzetméter sziklafelületet vizsgáltak végig, és tisztítottak meg.