Jobbik: a Vértesi Erőmű működését veszélyeztetik a Kapolyi László féle áramvásárlási szerződések (MT

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. augusztus 15. - A Jobbik szerint a Vértesi Erőmű a szénfillér fennmaradása esetén képes a nullszaldós működésre, de a Kapolyi László féle áramvásárlási szerződések okozta várható veszteség pótlólagos források bevonását teheti szükségessé. Az ellenzéki párt pénteki, az MTI-hez is eljuttatott közleményében úgy értékeli: megoldást jelenthetne, ha az elmúlt hetekben üzembe helyezett Csepeli szennyvíztisztító tisztítás utáni szennyvíz iszapja amely veszélyes hulladéknak minősül, így ennek az elszállítása és elhelyezése évente körülbelül 60-70 milliárd forintnyi kiadást jelent a szennyvíztisztítónak a Vértesi Erőmű zagyterében kerülne elhelyezésre; ez a lehetőség mindössze 20-30 milliárd forintból megvalósítható lenne.
Ez a bevételforrás biztosítaná az erőmű átmeneti, rövid távú túlélését tulajdonosi tőkeemelés és a csődvédelem igénybevétele nélkül addig, amíg a megvalósuló tiszta-szén technológiai beruházás kivitelezése és üzembe helyezése megtörténik - írják.
A Jobbik szerint az ehhez a megoldáshoz szükséges feltételek adottak, csak a politikai döntés hiányzik.
Mindezt a Jobbik azt követően közölte, hogy a Vértesi Erőmű "mentőakciójának során" a párt delegációjának tagjai az erőmű képviselőivel egy szakmai egyeztetésen vettek részt.
A megbeszélés célja az volt, hogy a korábbi tárgyaláson ismertetett jobbikos szakmai megoldást, valamint az erőmű vezetése által említett egyéb lehetőségeket megvitassák - olvasható a közleményben. Mint írják: a megbeszélésen elhangzott, hogy elkerülendő a veszteséges működést, az erőmű két blokkja jelenleg is áll, miközben a Magyar Villamos Művek Zrt.-nek a nyári kánikulában külföldről kell importálnia az áramot.
A tájékoztatás szerint a megbeszélésen az is felmerült, hogy augusztus 24-én a Vértesi Erőmű rendkívüli közgyűlést tart, amelyen "a tulajdonosi tőkeemelés mellett a csődvédelem lehetőségének kihasználása és a végelszámolás megindítása egyaránt szerepel". A Jobbik delegációja azt szeretné, hogy "a Szebb Jövőt Vértesi Erőmű programban meghatározott fejlesztésekkel a munkavállalókat továbbra is foglalkoztatva, a nemzetgazdaság számára hasznot hozó beruházás valósuljon meg" - írják.
A tiszta-szén technológia bevezetése nemcsak kapcsolt termékek előállítására tenné alkalmassá az erőművet, hanem megoldaná a térség hulladékkezelési problémáit is, ráadásul a fejlesztésre uniós forrást is be lehetne vonni, mivel ezt a technológiát az EU is támogatja - olvasható a jobbikos közleményben.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.