Cancuni klímatárgyalások (Hírösszefoglaló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. november 29. - A mai napon a Greenpeace felszólította a Cancunban a klímatárgyalásokra összegyűlő kormányokat, hogy hozzanak létre egy hatékony klímaegyezményt. A Greenpeace International klímapolitikai igazgatója Wendel Trio úgy vélte, hogy több szükséges és pozitív döntés meghozatala lehetséges, de az egyik legnagyobb kérdés az USA szerepe lesz.

“Vajon a világ továbbra is csak az USA-ra mutogatva vár, vagy lesznek olyan kormányok, akik odaállnak, és hajlandóak példát mutatni a klímaváltozás megállítása érdekében, és nekiállnak egy erős rendszert kiépíteni – függetlenül attól, hogy az USA hogyan és mikor csatlakozik ehhez” – tette fel a kérdést Wendel Trio, a Greenpeace International klímapolitikai igazgatója.

Az az érvelés, hogy az USA-nak, mint az egyik legfőbb kibocsátónak szerepet kell vállalnia egy globális egyességben, egyre inkább csak egy kifogásnak tűnik, mellyel más szereplők, pl. az EU vagy Kína elterelik a figyelmet saját toporgásukról.

Pedig egy olyan ország, mint Kína vagy az EU tökéletesen alkalmas az irányító szerepre – mely szerep láthatóan fájóan nem talál gazdára a fejlett világ kormányainak körében. Az EU már most közel van ahhoz, hogy elérje a klíma-célszámait – és könnyedén felkapcsolhatna egy újabb fokozatba, megcélozva a 30 százalékos kibocsátás-csökkentést 2020-ig.

Itt az ideje, hogy az EU – ahelyett hogy az USA mögé bújik – vezető szerepet vállaljon.  Hasonlóan Kínának  sem kellene reagálni az USA kakaskodásaira, mely láthatóan pusztán azt a célt szolgálja, hogy elterelje a figyelmet arról a tényről, hogy az amerikai kormány igen keveset tud letenni az asztalra” – mondta Stoll Barbara, a Greenpeace Magyarország klíma és energia kampányfelelőse.

Cancunban még nem lesz globális megállapodás, de a kormányoknak néhány létfontosságú döntést kell hozniuk olyan kulcsterületeket illetően, mint a klímafinanszírozás vagy az erdők kérdése, és világosan ki kell jelölniük az utat számos más – ennél bonyolultabb – kérdés megoldásához.
Végül meg kell születnie az esőerdők védelmét szolgáló keretegyezménynek is, amely rögzíti a jelentős emissziónövelő tényezőként számon tartott erdőirtások visszaszorítását biztosító mechanizmusokat. Ennek párosulnia kell olyan alapelvek rögzítésével, amelyek támogatják az élővilág sokszínűségének és az őslakosok jogainak fenntartását.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.