2010. december 7. - Hétfőn este zajlott a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényjavaslat
általános vitája, amely lehetővé teszi, hogy immáron a közigazgatásban
is indoklás nélkül bocsáthassanak el munkavállalókat – ez több tízezer
köztisztviselőt érint – olvasható az LMP közleményében. Ezentúl, ha valakit politikailag vállalhatatlannak tart a település vezetése, szakmai munkájától függetlenül, a korábbinál jóval alacsonyabb költséggel el tudja küldeni.
A törvény indoklásában a benyújtók – Tarlós István, Kósa Lajos és Dr. Kovács Zoltán – úgy fogalmaznak, hogy így lehetőség nyílik a „minőségi szakembergárda kialakítására”. Az LMP azonban attól tart, hogy így egy narancsos gárda kialakítása valósul meg, akik pedig nem értenek egyet a narancsuralmi rendszerrel, azokat „indokolás nélküli, rövid felmentési idővel” is ki lehet rúgni.
Az államigazgatásban már lehetőség van az indoklás nélküli elbocsátásra a június 21-én elfogadott törvény értelmében. Ezzel él a kormány is, augusztus elején Salamon Gábort, az Aggteleki Nemzeti Park igazgatóját, Sándor Istvánt, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóját és Márkus Ferencet, az Őrségi Nemzeti Park igazgatóját mentették fel politikai alapon, indoklás nélkül. Ezek alapján joggal tarthatunk attól, hogy ez a törvény egy újabb fegyver lesz a többségében Fideszes önkormányzatok kezében, hogy a saját kádereiket ültessék a nekik nem tetsző köztisztviselők helyére.
A kormánytisztviselőkről szóló törvényjavaslatot Sólyom László akkori köztársasági elnök aggályosnak tartotta, és visszaküldte megfontolásra a parlamentnek. Reméljük, Schmitt Pál hasonlóan cselekszik majd, ezzel is felhívva a figyelmet egy alkotmányosan aggályos törvényjavaslatra.