Kinyíltak az első virágok az Állatkertben (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image2011. január 19. - „Sietős” hóvirágok a közelmúltban felújított Sziklakert területén Az elmúlt napok szokatlanul enyhe időjárása az Állatkert vadvirágaira is hatással van. Az első hóvirágok legalábbis már szirmot bontottak a Sziklakert végében – tájékoztatta a ForestPress-t  Hanga Zoltán szóvivő

Szirmot bontottak az első hóvirágok a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Ez a növényfaj a legkorábban nyíló hazai vadvirágok közé tartozik, virágzása azonban inkább február és március hónapokban mondható jellemzőnek. Ha azonban a tél folyamán tartósan enyhe az idő, a virágzás ennél korábban, már januárban is megkezdődhet. Az előbújó töveket már a múlt hét végén jól lehetett látni az Állatkert több pontján is, szirmaikat azonban csak mostanra nyitották ki.
    A városligeti intézmény munkatársai minden évben figyelik az első hóvirágok, valamint a többi korán kivirágzó növény, így például a téltemető első megjelenését. Az elmúlt évek során a 2007-es esztendőben kezdődött meg leghamarabb a virágzás: akkor már január első hetében virítottak a hóvirágok. Az Állatkert területén egyébként gyakran tapasztalni, hogy az országos átlaghoz képest némileg hamarabb nyílnak a vadvirágok, elsősorban a terület kedvező klimatikus adottságai miatt. Az idei évben viszont az ország egyes pontjain már a múlt héten is előfordultak szirmaikat nyitó hóvirágok.
    A kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis) az amarilliszfélék családjába tartozik. Magyarországon védett fajnak számít, természetvédelmi eszmei értéke 10.000 Ft. A faj védelme különösen azért fontos, mert népszerűsége, közkedveltsége folytán a hóvirágot megjelenésekor nagy számban szokták árulni csokorba kötve. Sajnos az ilyen csokrokba kötött hóvirágok rendszerint nem termesztettek, hanem a természetben, a termőhelyen szakítják le őket, s emiatt a faj számos korábbi élőhelyén jelentős mértékben megritkult. A Fővárosi Állat- és Növénykertben a legjobban a Sziklakert térségében érzik magukat, de a Főkaputól kiinduló utak mentén is lehet találkozni ezekkel a növényekkel.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.