Az ENSZ Erdőfórum, amelyen a 192 tagország mindegyike képviselteti magát, két hétig azon fáradozik, hogy hangsúlyozza az erdőktől függő embereknek a szerepét és felelősségét, oly időben, amikor az erdőket a nem fennartható kezelés és a gazdasági válságok fenyegetik.
„Az erdők minden szempontból az emberi élet útkereszteződéseinek tekinthetők - az erdők történelme már a csírájánál az emberek és erdők közti változó kapcsolatokról szól, - mondta az ENSZ Erdőfórum titkárságának igazgató asszonya, Jan McAlpine. - Az Erdőfórumnak ezen az ülésén meg kell hallgatnunk ezeket a leckéket a természetrajzunkról, és az emberek szavát bele kell foglalnunk az erdőpolitikai irányelvekbe, hogy fenntartható jövőt építhessünk az erdők és az emberek számára is.”
Az Erdőfórumon a politikák és programok kapcsolódnak az erdőtől függő közösségekhez, földhasználati joghoz, és meg fognak vitatni az erdőkkel kapcsolatos más társadalmi és kulturális szempontokat is.
A küldöttek részt vesznek február 2-án az Erdők Nemzetközi Éve megnyitóján is, elősegítve annak a szerepnek a minél szélesebb körű megértését, amelyet az egészséges erdők világszerte betöltenek.
Erdők borítják a Föld felszínének körülbelül 31 százalékát - mintegy négymilliárd hektárt - az ENSZ Élelmezési és Agrárszervezete (FAO) szerint. A becslések szerint a világ erdőinek területéből évente 13 millió hektár erdős terület minden évben elveszett, átalakult más féle használatokra, művelési ágakra.
Több 60 millió embert alkalmaznak az erdő alapú iparágak, és az erdőkből kitermelt fa éves értékét több mint 100 milliárd dollárra becsülik.
Legalább 1,6 milliárd ember megélhetése közvetlenül az erdőktől függ, ezek többsége az erdők melletti területek szegény lakói; míg becslések szerint 60 millió ember – főleg a bennszülött és helyi közösségek tagjai–, erdőkben él.
Mivel 2011. első félévében hazánk látja el az Európai Unió elnökségét, ezért az uniót Magyarország képviseli az ENSZ Erdőfórum 9. ülésén.
A magyar küldöttség tagjai: Ali Tamás (MGSZH), Lengyel Atilla (VM), Nagy Dániel (MGSZH), Schiberna Endre (NymE), Szepesi András(VM), valamint két nemzetközi jogász a VM-ből, Papp Dorottya és Szente Réka Miléna.
A küldöttség munkáját a magyar ENSZ misszió és a nagykövetség munkatársai segítik.