Brüsszel, 2021. december 8. - Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) koherenciát, bizonyosságot és egyértelműséget kér az EU 2030-ig szóló új erdészeti stratégiájától.
Az európai erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók üdvözlik az EGSZB ma elfogadott, az EU 2030-ig szóló erdészeti stratégiájáról szóló véleményét. Az állásfoglalás az erdészeti ágazat és a tagállamok által az Európai Tanácsban megfogalmazott következtetésekhez hasonló következtetéseket von le. Hangsúlyozza az erdők és gazdálkodásuk holisztikus és kiegyensúlyozott megközelítésének szükségességét, valamint az európai erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók kulcsszerepét a stratégiában. Az európai erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók az EGSZB „Az EU 2030-ig szóló erdészeti stratégiájáról” szóló véleményében ismertetett következő pontokat kulcsfontosságúnak ítélték meg annak érdekében, hogy a stratégia kiegyensúlyozott és holisztikus módon teljesítse a társadalom erdőkkel szembeni elvárásait: Az EGSZB koherenciát, bizonyosságot, stabilitást, egyértelműséget és következetességet kér a politikai és szabályozási keretben.
Kulcsfontosságú, hogy ne vezessünk be olyan kezdeményezéseket, amelyek átfedésben vannak vagy ellentmondanak a meglévő, széles körben elfogadott fenntarthatósági definícióknak, elveknek, kritériumoknak, mutatóknak, iránymutatásoknak és sémáknak.
Az EGSZB hangsúlyozza, hogy holisztikus szemléletre van szükség az erdők és az erdőalapú biogazdaság szerepéről az éghajlatváltozás mérséklésében annak érdekében, hogy a szénmegkötés, a tárolás és a helyettesítés legjobb kombinációját biztosítsák a fosszilis tüzelőanyagok utáni gazdaság eléréséhez.
Az EGSZB hangsúlyozza a megfelelő szintű döntések meghozatalának fontosságát a hatáskörökkel és a szubszidiaritás elvével összhangban. Mivel az erdők EU-szerte nagyon eltérőek, nincsenek mindenkire érvényes megoldások, és az erdőgazdálkodást és az erdőgazdálkodási tervezést nemzeti szinten lehet a legjobban kezelni.
Az EGSZB hangsúlyozza, hogy összességében a stratégia következményei nem egyértelműek, és egyes kezdeményezései gyengíthetik az erdőalapú értékláncokat, és veszélyeztethetik a munkahelyeket, különösen a vidéki területeken a fenntartható fakitermelés korlátozása révén.
Az EGSZB véleménye és az EU Tanácsának következtetései nyomán még világosabbá vált, hogy az Európai Bizottság által elfogadott stratégia komoly aggályokat vet fel. Következő lépésként az európai erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók felszólítják a Bizottságot, hogy tegyen konkrét lépéseket e pontok és kérdések tisztázása érdekében, és valóban vonjon be minden érintett felet, hogy holisztikus képet kapjon az erdők szerepéről a jövő felé vezető átmenetben – hangsúlyozza az Európai Erdőtulajdonosok Szövetsége (CEPF).