2022. március 19. - Ha március, akkor nyírfavíz!
Tudják ezt az erdészek a Nyíregyházi Erdészetnél is, ahol már hagyománya van a tavaszi viricselésnek, vagyis a nyírfavíz csapolásának. Ehhez a természetes üdítőitalhoz könnyen hozzá lehet jutni, nem kell hozzá más, mint egy vastagabb nyírfa, egy fúró, egy műanyag cső, és tetszőleges méretű gyűjtőedény.
A fába egy kb. 8-10 mm átmérőjű és 3-4 cm mély lyukat fúrunk, lehetőleg a nagyobb kéregcserepek közötti részen. Ha a fában már beindult a nedvkeringés, akkor a fúrószáron is látszik a csillogó nyírfanedv, amit aztán a csővel ügyesen az üvegbe tudunk vezetni. Amikor igazán „jól adja a fa”, akkor egy óra alatt 3-4 liter frissítőhöz is hozzá tudunk jutni. Hűtőben néhány hétig tárolható, és frissen fogyasztható, kellemes íze mellett gyulladáscsökkentő, antibakteriális, és vértisztító hatású. Ha elegendő nyírfavíz összegyűlt, egy kis facsapocskával vagy fatapasszal betömve a lyukat, elállíthatjuk a csordogálást.
A nyírfáról tudni érdemes, hogy hazánkban két faja is található. Az egyik az általánosan elterjedt bibircses nyír, mely kertekben, parkokban az év minden szakában kellemes látványt nyújt. Az erdei életközösségekben fontos szerepet tölt be, igazi „pionír” fafaj, tehát ha valahol felhagyunk a műveléssel, gazdálkodással, és a közelben nyírfák élnek, a természetes szukcesszió (ökológiai folyamat, a növénytársulások időbeli egymás után következése) során az első erdőállományok alkotja. Mivel viszonylag rövid életű fafaj – a 60 éves már matuzsálemnek számít – ezért elegyfaként ültetve, hamarabb elpusztulva holtfaként gazdagítja az erdő élőhelyeit.
A másik, ritkább faja a molyhos nyír. Hazánkban védett, elsősorban élőhelyének csökkenése miatt került veszélybe. A tartósan nedves, lápos savanyú talajokat kedveli, nyír- és fűzlápok fája. A Nyírségben egy-két helyen figyelhető csak meg.