Budapest, 2022. május 25. - Magyarországon csaknem kétmillió pályaelhagyó van, háromnegyedük biztos benne, hogy többé már nem fog az előző szakmájában dolgozni, a visszatérést csupán a pályaelhagyók negyede tervezi - közölte a Profession.hu szerdán az MTI-vel tavaly ősszel készült reprezentatív online felmérése alapján.
Az állásportál ezer munkavállaló megkérdezésével mérte fel a magyarországi munkaerőpiac mobilitását és az állás-, valamint pályaváltások gyakoriságát.
A felmérés szerint a legtöbb pályaváltó, a megkérdezettek 35 százaléka, 2-5 évvel ezelőtt választott új területet magának; ebbe az időszakba beleesnek a koronavírus-járvány okozta komoly munkaerőpiaci átrendeződések is.
A pályaelhagyók csaknem felét a jobb fizetés motiválta, 29 százalékukat az izgalmasabb feladatok reménye, illetve a munkahelyi kiégés, 19 százalékuk új képzettség megszerzése érdekében lépett.
Az érintettek 17 százalékának megszűnt a munkahelye és nem talált munkát az eredeti szakmájában.
A közlemény szerint a válaszadók 7 százaléka a felmérés készítésekor tervezte, hogy szakmát vált. A megkérdezettek 27 százaléka gondolkodott már ezen, kevesebb mint harmada azonban még sosem mérlegelte ezt.
A megkérdezettek körében átlagosan 11 év volt a leghosszabb idő, amit egy cégnél töltöttek el. Jellemzően az életkorral és a magasabb iskolai végzettséggel egyenes arányosan nőtt az egy munkahelyen eltöltött idő hossza. Egy felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállaló átlagosan 40 százalékkal tovább marad egy munkahelyen, mint az, aki alapfokú végzettséggel rendelkezik.