Helsinki, 2022. május 30. - Glifozát: nincs javasolt változtatás a veszélyességi besorolásban
Az ECHA Kockázatértékelési Bizottsága (RAC) beleegyezik abba, hogy megtartja a glifozát jelenlegi besorolását: súlyos szemkárosodást okoz és mérgező a vízi élővilágra. A tudományos bizonyítékok széleskörű áttekintése alapján a bizottság ismét arra a következtetésre jut, hogy a glifozát rákkeltő anyagként való besorolása nem indokolt.
A RAC arra a következtetésre jutott, hogy a glifozátra, mint súlyos szemkárosodást okozó és a vízi élővilágra mérgező, hosszan tartó hatású anyagokra vonatkozó meglévő besorolásokat meg kell tartani. A bizottság megállapította, hogy a rendelkezésre álló tudományos bizonyítékok nem felelnek meg a glifozát célszervi toxicitása, illetve rákkeltő, mutagén vagy reprotoxikus anyagként történő besorolása kritériumainak. A bizottság az osztályozási, címkézési és csomagolási (CLP) rendelet kritériumai alapján értékelte a glifozát veszélyes tulajdonságait. Véleményük kialakítása során nagy mennyiségű tudományos adatot és a konzultációk során beérkezett több száz észrevételt vettek figyelembe.
Az új RAC-vélemény összhangban van a glifozátot jelenleg értékelő négy tagállam – Svédország, Franciaország, Magyarország és Hollandia – javaslatával, valamint a RAC 2017-es véleményével. Az elfogadott véleményt az ECHA honlapján teszik közzé, és augusztus közepéig elküldik az Európai Bizottságnak és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak (EFSA). Az EFSA elvégzi a glifozát kockázatértékelését, amely várhatóan 2023 júliusában készül el. Az Európai Bizottság elemezni fogja az EFSA következtetéseit és a megújítási értékelő jelentést, amelyet Svédország, Franciaország, Magyarország és Hollandia készített. A Bizottság ezt követően megújítási jelentést és rendelettervezetet terjeszt a tagállamok elé arról, hogy a glifozát jóváhagyása megújítható-e vagy sem.
Háttér - Harmonizált osztályozás és címkézés
Az ECHA a Bizottsággal és a tagállamokkal együtt végrehajtja a veszélyes anyagok harmonizált osztályozási és címkézési (CLH) folyamatát. A cél az, hogy megóvjuk az emberek egészségét és a környezetet azoktól a veszélyektől, amelyek a legfontosabbak. A harmonizált osztályozás és címkézés csak az anyag veszélyes tulajdonságaira összpontosít: ártalmasságára. Nem értékeli az emberek vagy a környezet glifozátnak való kitettségét. Ez az EFSA által végzett kockázatértékelés szakértői értékelésének része lesz.
Kockázatértékelési Bizottság, RAC
A kockázatértékelési bizottság az EU-tagállamok által kinevezett tudósokból áll, akiket az ECHA igazgatótanácsa nevez ki személyes minőségükben. A bizottságnak megfigyelői vannak a civil társadalmat, a tudományos életet és az ipart képviselő különböző uniós szervezetektől. Együtt felelősek a tudományos vélemények megalkotásáért, amelyeket az Európai Bizottság és az EU tagállamai felhasználnak a vegyi kockázatok ellenőrzésének módjáról való döntéshozatal során.