2022. június 25. - Annak ellenére, hogy a javaslat bizonyos vonatkozásai továbbra is tisztázatlanok, és az elkövetkező időszakban jobban meg kellene fogalmazni, az Európai Állami Erdők Szövetsége (EUSTAFOR) általában véve üdvözli az Európai Bizottság erőfeszítéseit, hogy hozzájáruljon a fajok folyamatos, hosszú távú és tartós védelméhez az ökoszisztémák helyreállítása révén a biológiai sokféleség és az ellenálló képesség javításával EU-szerte.
Ez az EU helyreállítási törvényjavaslatának átfogó célkitűzése. Az EUSTAFOR támogatja a javasolt ökoszisztéma-specifikus megközelítést, és reméli, hogy megfelelően felismerik a helyreállítási igények és a különböző ökoszisztéma-típusok és földhasználatok kiindulási pontjai közötti különbségeket.
Az EUSTAFOR sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a helyreállítási célokat az ökoszisztémák általános állapotának és a helyreállítás tényleges szükségességének előzetes felmérése nélkül határozták meg. Ez azt jelenti, hogy egy helyreállítandó terület több millió hektárt foglalhat el, amely kiterjedt humánerőforrást igényel, és több milliárd eurós helyreállítási költséget kell ráfordítani, a nem jól azonosított forrásokból. Ez jelentős bizonytalanságot teremt az új jogszabály végrehajtásának kilátásait illetően.
Bár az Élőhelyvédelmi Irányelvben felsorolt ??erdei élőhelyek helyreállításának megközelítése megfelelőnek tűnik, sajnos a jelenlegi helyzet értékeléséhez felhasználandó adatok tekintetében tendenciaszerű következtetések kerekedtek felül. A tervezet ugyanis azt javasolja, hogy: „Nem jó állapotúnak kell tekinteni azokat a területeket, ahol az I. mellékletben felsorolt ??élőhelytípusok ismeretlenek.” Ez nemcsak azt kockáztatja, hogy szükségtelenül megnövekszik a teher, de komoly kétségeket ébreszt az ilyen értékelések mögött meghúzódó adatokkal és módszertannal kapcsolatban. Az erdei élőhelyek csaknem 30 százaléka ismeretlen állapotban van. Ha az irányelv elfogadása után 30 évvel ilyen eredményekre jutunk, akkor fennáll az a megállapítás, hogy a jogszabály egy elveszett ügy. E tekintetben az EUSTAFOR már kérte a tagállamokkal és az európai környezetvédelmi ügynökségek hálózataival fennálló partnerség megerősítését a megfelelőség és a helyi szintű irányítás javítása érdekében a meglévő jogszabályi kereteken belül. A jelenlegi hátrányok kezelése és a lehetséges megoldások megvitatása nélkül komoly aggályok merülhetnek fel a jelentési kötelezettségek további kiterjesztésével kapcsolatban. Ezen túlmenően a mutatók és a kapcsolódó küszöbértékek megállapításánál figyelembe kell venni a már bevált módszereket és meghatározásokat, hogy elkerülhető legyen a magas nyomon követési teher és a helytelen becslés. A szakpolitikai igényeket is mindenkor össze kell hangolni a meglévő nyilvántartásokkal és tudományos ismeretekkel.
Az EUSTAFOR hangsúlyozza annak fontosságát, hogy tagállami szakértőket és független kutatásokat vonjanak be számos melléklet bejelentett felülvizsgálatába, ahelyett, hogy ezt a szerepet kizárólag a Bizottságra ruháznák. Míg az EU nagymértékben függővé vált a különböző nyersanyagok és termékek behozatalától, addig az európai erdő- és erdőalapú ágazat szinte teljesen önellátó e tekintetben. Nevezetesen, miközben a fenntartható gazdálkodás legszigorúbb szabványait alkalmazzák világszerte, az erdészeti ágazat az EU teljes fa- és fatermék-fogyasztásának körülbelül 80 százalékát adja. Ezt nem szabad magától értetődőnek venni, és a folyamatban lévő szakpolitikai fejlesztések során el kell ismerni. A fenntartható erdőgazdálkodás természetesen nem csak a faanyag szállításáról szól. A fenntartható erdőgazdálkodás azt jelenti, hogy az erdőket úgy kell kezelni és használni, hogy azok biodiverzitása, termőképessége, regenerációs képessége és vitalitása folyamatosan fennmaradjon. Az európai állami erdészeti szervezetek tisztában vannak a különböző nyomásforrások jelentette kihívásokkal, és már most is különféle gyakorlati lépéseket tesznek ezek megoldására. Az EUSTAFOR reméli, hogy az állami erdőgazdálkodók, mint Európa közerdei őrzőinek szakértelmét megfelelően elismerik a soron következő nemzeti helyreállítási tervekben. További információért forduljon: Piotr Borkowski ügyvezető igazgatóhoz