ForestPress fotók
2022. szeptember 13. - 28 csapat részvételével 2022. szeptember 10-én tartották a Bábolnai Gazdanapok csatolt rendezvényeként az STIHL Országos Fakitermelő Verseny döntőjét.
Ebből az alkalomból kérdeztük Bakon Gábort, a STIHL Kft. ügyvezetőjét.
FP - A Covid miatt hány év maradt ki a fakitermelő versenysorozatból?
B.G. - Egy év teljesen kimaradt, de 2021-ben azért sikerült megtartanunk egy jubileumi versenyt. Ez egy önálló verseny volt, mert a kvalifikációs elődöntőket nem volt lehetőségünk megtartani, a cég 30 éves jubileuma alkalmából rendezett versenyre az azt megelőző döntő résztvevőit hívtuk meg. Maga a versenysorozat 2001-ben indult, ez volt a sorban a 20. döntő.

FP - Hány regionális elődöntőt rendeznek?
B.G. - 2006 óta hat regionális versenyt tartunk. Ebben az évben, tavasszal, amikor föloldották a Covid-zárlatot, már csak négy helyszínen maradt időnk megszervezni a versenyt: Császáron, a Vérteserdőnél, Bükzsércen, az Egererdő és az Északerdő, valamint a helyi polgármester együttműködésével, Ásotthalmon a szakiskolában, valamint a SEFAG-nál Ropolypusztán.
FP - Ezeken hány csapat vett részt?
B.G. - Egy-egy elődöntőn mintegy 10-15, összesen 51 csapat indult.
FP - Üzletileg hogy’ érintette a STIHL-t a Covid?
B.G. - Bármilyen meglepő is, kedvezően. Azzal, hogy az emberek kénytelenek voltak otthon maradni, hozzáláttak a régen halogatott teendőik megvalósításához, és beszerezték – többek között a STIHL-nél – a szükséges eszközöket, gépeket. Olyannyira megnőtt a kereslet, hogy nem tudjuk kielégíteni a megnövekedett igényeket. Ennek más oka is van, mert a háború miatt alkatrészhiány lépett föl, a globális szállítási láncok akadoznak. Hasonló gondokkal küzdenek más cégek is. Jelenleg az a helyzet, hogy – akárcsak az autóknál – várni kell a megrendelőnek, mert nincs készleten annyi, amennyit igényelnének. Ezért elnézést kérünk azoktól a vásárlóinktól, akiket nem tudtunk kellő időben kiszolgálni az igényelt géppel.
FP - Ez csak a motorfűrészekre vonatkozik vagy a kínálat többi tagjára is?
B.G. - Változó mértékben, de gyakorlatilag valamennyi gyártmányra érvényes. Hol az akkumulátorcellák hiányoznak, hol az aprítógépek motorját nem szállítják például. A mai napig nem sikerült azonos minőségben gyártó partnert találni. Ebben a helyzetben arra kértük a kereskedőinket, hogy időben adják le a rendeléseiket, ezzel is elősegítve az időben történő szállítást. Az értékesítési hálózatunk – saját érdekében is – nagyon szolidáris és együttműködő e téren.
FP - A kereskedői hálózat változott-e?
B.G. - Az a stratégiánk, hogy minél közelebb vigyük az üzletet a vásárlókhoz, vagyis 15-20 percnél többet ne kelljen utaznia vevőnek. Elértünk egy ésszerű sűrűséget, és most a minőség fejlesztésére helyezzük a hangsúlyt, javítjuk a szervízellátást és a felkészültséget.
FP - Hogy alakulnak az árak?
B.G. - Idén mi is emeltük az árakat, mintegy 12 százalékkal, de nem követtük az inflációt. Ezt persze nem lehet a végtelenségig átvállalni.
FP - A Coviddal kapcsolatos fennakadások elindítottak a STIHL-en belül valamilyen gondolkodást a helyzet megoldása irányába? Például az alkatrészgyártás bővítésére?
B.G. - A STIHL-nél nagyon magas a saját gyártású alkatrészek aránya: 80 százalék saját, 20 százalék külső gyártású. Nem tudunk mindent magunk előállítani, például azért sem, mert nem éri meg. Ilyen a kábelkorbács, de például a magnézium dugattyúkat már mi gyártjuk.
FP - Elkészült-e a cég Waiblingenben épülő bemutató központja?
B.G. - Jövőre fog megnyílni.
FP - Várható-e valamilyen műszaki újdonság a közeljövőben?
B.G. - Az akkumulátoros technológiát fejlesztik „gőzerővel”. Ezeknek a gépeknek az a „titkuk”, hogy kiválaszthatod azt az akkumulátort, amely az elvárt teljesítményhez szükséges. Hamarosan várható a piaci megjelenése a nagy teljesítményű STIHL MSA 300-as típusnak.
FP - A „sztárok” közül Juhász Istvánt is elütötte a Covid. A versenyzők „hadra foghatóságán”, fizikai és pszichés edzettségén meglátszik ez a több éves versenykihagyás?
B.G. - Szerencsére ennek nem láttuk nyomát sem a versenyzőkön, de még a kereskedőinken sem.
FP - A fölkészülésben sem okozott lemaradást a járvány?
B.G. - Sajnos okozott. Aki az ország másik végéből jön, az kétszer is meggondolja, hogy kellő edzettség nélkül elinduljon-e. A verseny meghirdetését követően sajnos nagyon kevés időnk maradt a szervezésre és a kellő felkészülésre. Ezért is, a korábbi 100-150 csapat helyett csupán ötvenegy nevezett. Köszönettel tartozunk az erdőgazdaságoknak, amelyek támogatják anyagiakkal, faanyaggal a résztvevőket. Jövőre tervezzük a szakirányítás legfelső szintjének a bevonását is a versenybe, szeretnénk a szakmai szintet is emelni.
FP - Kevés a fakitermelő szakmunkás. Tehetnek-e valamit a fakitermelő utánpótlás nevelése érdekében?
B.G. - Igen, és teszünk is. Többek között azzal, hogy minőségi felszerelést bocsátunk a versenyzők rendelkezésére, ami – reményeink szerint – csábítóan hat a fiatalokra: van egy olyan szakma, ahol kiváló felszerelésben, biztonságosan dolgozhatnak. Nem egy laikus rokonnal, kísérővel beszélve, elmondták, soha nem gondolták volna, hogy ez egy ilyen bonyolult és nehéz munka. Azt gondolom, hogy ennek a szakmának a képviselői érdemesek arra, hogy a versenyen bemutathassák felkészültségüket, hogy összemérhessék tudásukat és a dobogóra állhassanak a legjobbak. Őket pedig ismertté kell tennünk, vagyis kommunikálni kell. Z.Z.-N.L.