2022. november 14. - A világ legnagyobb esőerdő-államai, Brazília, Indonézia és a Kongói Demokratikus Köztársaság hétfőn hivatalosan is klímapartnerséget kötöttek a természetvédelem érdekében.
Mindhárom nemzet hatalmas trópusi esőerdőkkel rendelkezik, amelyeket a fakitermelés és a mezőgazdaság fenyeget. "Indonézia, Brazília és a Kongói Demokratikus Köztársaság képviselői bejelentették a trópusi erdészeti együttműködést és az éghajlati fellépést az egyiptomi COP27 (klímacsúcs) november 7-i mellékeseményén, és megállapodtak abban, hogy aláírnak egy közös nyilatkozatot" - mondta Indonézia koordináló tengerészeti és befektetési ügyek minisztere. Luhut Binsar Pandjaitan közleménye szerint: "Együttműködésre van szükségünk másokkal a közös célok eléréséhez. Egyedül olyan keveset tudunk tenni, együtt sokat tudunk tenni" - mondta a G20-csúcs előestéjén.
A megállapodás arra szólít fel, hogy a nemzetközi közösség mindhárom országot kompenzálja az erdőirtás visszaszorításáért, olyan közös kérdésekre összpontosítva, mint a klímafinanszírozáshoz való hozzáférés és egy tonna szén ára a szénhitel piacon. Az indonéz nyilatkozat szerint az országoknak "közös érdekük fűződik az együttműködéshez trópusi erdőik értékének növelése érdekében, és annak biztosítása érdekében, hogy ezek a trópusi erdők továbbra is az éghajlat és az emberek javát szolgálják". A megválasztott brazil elnök, Luiz Inacio Lula da Silva várhatóan ígéretet tesz jobboldali elődje, Jair Bolsonaro környezetvédelmi politikájának megfordítására az Amazonas esőerdőinek védelme érdekében. Utazása az egyiptomi Sarm-es-Sejkben zajló COP27 tárgyalásokra – amelyen szerdán beszél – ez lesz az első külföldi látogatása azóta, hogy a múlt havi választás második fordulójában legyőzte Bolsonarót. A 77 éves férfi a kampány során megígérte, hogy a nulla erdőirtásra fog törekedni. Brazíliát Carlos Franca külügyminiszter képviseli a G20-ak keddi és szerdai csúcstalálkozóján. A Kongói Demokratikus Köztársaságot, amely a hatalmas Kongó-medence esőerdőinek 60 százalékának ad otthont, bírálatok érték, amiért júliusban árverést indítottak olaj- és gázblokkokról, amelyek közül néhány, érzékeny területeken található. Az elszegényedett közép-afrikai nemzet fenntartja, hogy fosszilis erőforrásainak fejlesztése gazdaságilag elengedhetetlen. Az ország környezetvédelmi minisztere, Eve Bazaida Mazudi azonban azt mondta, hogy a három nemzet együtt tud megoldást kínálni az éghajlatváltozásra. "A világ jelenleg egyre melegebb és melegebb, ezért az emberiségnek szüksége van esőerdőkre a szén-dioxid megkötéséhez" - mondta az indonéz közleményben.