2023 május 27. - A lombkoronára szén-dioxidot szóró gigantikus tornyokat emelnek a brazil esőerdőben, hogy megvizsgálják, miként reagál a klímaváltozásra az Amazonas.
Az augusztusban induló AmazonFACE-projekttel azt fogják megfigyelni, hogy milyen az esőerdő szén-dioxid-elnyelő képessége, és arról is adatokat gyűjtenek majd, hogy mi az a határ, amelyet átlépve már visszafordíthatatlan károk keletkeznek.
A projekt elnevezésében a FACE a Free Air CO2 Enrichment rövidítése. Az amerikai Brookhaven Nemzeti Laboratórium által kifejlesztett technológia a légkörben növekvő mennyiségű szén-dioxidot reprodukálva változtatja meg a növények környezetét.
A brazil Nemzeti Amazóniai Kutatóintézet által vezetett, és a brit kormány által finanszírozott AmazonFACE-projekt keretében úgynevezett szén-dioxid-gyűrűket építenek az esőerdőben, Manaustól 70 kilométerre északra. Minden gyűrű 16 alumíniumtoronyból áll majd, amelyek 12 emelet magasak. Az első két gyűrű már augusztus elejétől elkezdi a szén-dioxid kibocsátást, a projekt teljes egészében 2024 közepére indul be.
A növények szén-dioxidot, vizet és fényt vesznek fel, hogy cukrokat állítsanak elő és oxigént bocsássanak ki, de hogy mi történik, ha növeljük a szén-dioxid-bevitelt, azt egyelőre nem tudjuk
– mondta el David Lapola, a projekt egyik vezető tudósa.
Lapola szerint nem az erdőirtás, hanem a klímaváltozás vezethet el ahhoz a ponthoz, ahonnét már nincs visszaút az Amazonas vidékén, ezért fontos a nagyobb szén-dioxid-koncentráció hatásának vizsgálata.
Carlos Nobre brazil tudós korábbi, sokat idézet tanulmánya arra a megállapításra jutott, hogy ha az erdőirtás eléri 20-25 százalékot az Amazonas-medencében, az már elindítja az esőerdő szavannásodását. Más tudósok szerint viszont, ha le is állna az erdőirtás a régióban, az őserdő akkor is ki lenne téve a klímaváltozás hatásainak. A tudós arra is felhívta a figyelmet, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelemmel Brazília és az Amazonas többi országa nem képes egyedül megbirkózni.