2023. június 20. - A 12 ezer kilométer távolságból felügyelt YuMi kiválthatja az emberi munkaerőt, hatékony és skálázható megoldást biztosítva az elpusztított erdő újratelepítésére.
Az éghajlatváltozás legrosszabb hatásainak leküzdéséhez a technológiára, ezen belül a robotokra is szükség lehet, ezért a disztopikus fejlesztések között örömteli az olyan kísérletekről olvasni, mint milyen a svájci székhelyű ABB Robotics és a Junglekeepers nonprofit csoport közös projektje. A YuMi nevű kobot (vagyis az emberrel együttműködő, kollaboráló robot) jelenleg az Amazonas-medence esőerdeiben dolgozik, automatizálva a magok vetését egy kísérleti környezetben, majd a szervezet programjába bevont 55 ezer hektáros területen.
A Junglekeepers nemzetközi szakértőkkel és helyi közösségekkel működik együtt az Amazonas-környéki esőerdők védelmében és az erdőirtás visszafordításában. Ennek során az általuk védett rezervátum határain belül több mint 90 százalékkal szorították vissza az illegális fakitermelést, és saját közlésük szerint nulla közelébe csökkentették az illegális földvásárlások számát. A csoport munkája nyilvánvalóan tele van fárasztó, emberi munkaerőt igénylő folyamatokkal, amelyek egy részét most a YuMi bevetésével váltanák ki.
A robot két karral dolgozik, és a felhőn keresztül távoli hozzáféréssel felügyelhető – ez utóbbit az ABB technológiájával Svédországból intézik, így könnyen lehet, hogy éppen a YuMi a világ "legtávolabbról irányított robotja". Mivel a robot gyorsabban és kitartóbban dolgozik az embereknél, naponta két futballpálya nagyságú területre tud magokat elültetni, lehetővé téve a létszámhiánnyal küzdő Junglekeepersnél, hogy több emberi erőforrást biztosítson más feladatokra, így a helyi lakosság oktatására vagy az illegális fakitermelők elleni járőrözésre.
A robotok bevonása önmagában nem számít újdonságnak az erdőtelepítésben, és a kritikusok régóta hangoztatják, hogy az ilyesmi nem elegendő az éghajlatváltozás hatásainak mérsékléséhez, ha közben nem kerül sor a fosszilis tüzelőanyagok használatának teljes megszüntetésére. Az erdők pusztítása ettől még a klímakatasztrófa meghatározó eleme, hiszen egyes szerint 1985 óta nagyobb területet taroltak le az Amazonas mellett, mint amekkora Franciaország, az Egyesült Királyság és Belgium együttes területe, ezt pedig újratelepíteni sem lenne egyszerű.