2023. július 5. - A Nordic Forest Research (SNS) és a Forest Bioeconomy Network (ForBioeconomy) hálózatépítési tevékenységekkel kívánja elősegíteni az együttműködést és erősíteni a biogazdasággal kapcsolatos erdőkutatást az északi régióban.
Ezért közös kutatóhálózati felhívást hirdetnek. Ezek a felhívás fókuszterületei:
I. Fiatalok perspektívája a klímaváltozás mérséklésére az északi erdőkben
Az éghajlatváltozás megnövelte az erdőkárok kockázatát az északi régióban, amelyet többek között aszály, tűz, árvizek, kártevők és kórokozók okoznak. Befolyásolni szeretnék az északi erdészeti ágazatot olyan hálózatok finanszírozásával, amelyek feltárják a fiatalok perspektíváit, és inspirálják a skandináv fiatalok tudásépítését az erdők és az erdészet szerepével kapcsolatban az éghajlatváltozás és az éghajlatváltozással kapcsolatos károk mérséklésében.
II. Nemek közötti egyenlőség az északi erdészeti ágazatban
Az erdészet történelmileg férfiak által uralt ágazat. Szeretnék előmozdítani a nemek közötti egyenlőséget, és rávilágítani az egyenlő jogok és esélyegyenlőség fontosságára olyan hálózatok finanszírozásával, amelyek közvetlenül foglalkoznak a nemek közötti egyenlőség kérdéseivel egy modern és sokszínű északi erdészeti ágazat létrehozása céljából.
III. Olyan hálózatokat is meghívnak, amelyek az SNS-stratégia általános fókuszterületeihez kapcsolódnak: • Erdőforrások, mint az értékteremtés és a vidékfejlesztés alapja • Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és enyhítés • Az erdők biológiai sokféleségének védelme
Az elbírálás és a kiválasztási folyamat során a legmagasabb prioritást élvezik a jelen felhívásra kifejezetten az I. és II. fókuszterülethez kapcsolódó, jól minősített pályázatok.
A pályázat benyújtásának határideje 2023. augusztus 31. 24:00 CEST. A sikeres pályázók legfeljebb 200 000 SEK támogatást kaphatnak egy év (2024) során végzett tevékenységekre, amely a hálózat teljes költségvetésének legfeljebb 50%-át fedezi. A hálózatban legalább öt különböző országnak kell képviseltetnie magát, közülük pedig legalább három, az északi régió különböző országaiból származó kutatóintézet. A PhD hallgatót be kell vonni a hálózatba. A férfi/női nemet a jelentkezők és a hálózatban résztvevők minimum 40%-ának kell képviselnie, más nemű jelentkezőket/résztvevőket is szívesen látnak. A hálózati outputoknak hasznosnak kell lenniük az északi közösség számára, és magukban kell foglalniuk a nemzeti határokon átnyúló tudáscserét, pl. műhelyek, szemináriumok, tudományos találkozók vagy nyílt konferenciák szervezése. A hálózatok lektorált tudományos dolgozatokat is készíthetnek, kutatási eredményeket kommunikálhatnak, kutatási eredmények alapján szakpolitikai ajánlásokat tervezhetnek, nagyszabású kutatásfinanszírozási pályázatokat írhatnak, valamint adatbázisokat vagy weboldalakat hozhatnak létre vagy tarthatnak fenn.