Soponya, Ökocentrum, 2023. szeptember 2. - Tisztelt Miniszterelnök-helyettes Úr, Tisztelt Miniszter Úr, Elnök Urak! Tisztelt Vezérigazgató Úr! Kedves Vadásztársak!
Köszöntöm Önöket a XVI. Nemzetközi Vadgasztronómiai Fesztiválon. Megtiszteltetés számomra, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara részéről köszönthetem Magyarországon a V4-ek országaiból, valamint Ausztriából, Szlovéniából, Horvátországból és Erdélyből érkezett vendégeket és versenyzőket.
Az eddigi tapasztalatokból kiindulva nyugodt szívvel megelőlegezhetem, hogy idén is egy színes és nívós esemény részesei lehetünk. Meggyőződésem, hogy ez a rendezvény is segíti a magyar vadgazdálkodás ügyét, hozzájárul hírnevének, színvonalának emeléséhez.
Ugyanakkor, ez akkor teljesül igazán, ha nemcsak az elért sikerekről esik szó a rendezvényen, hanem teendőinkre is kellő figyelmet fordítunk ebben a körben.
Érdemes megemlíteni például azt, hogy reményeink szerint a NAK kezdeményezése révén végül sikerül beilleszteni a Közös Agrárpolitika vidékfejlesztési támogatásai közé olyan konstrukciót, amely a mező- és erdőgazdálkodóknak, valamint a vadászatra jogosultaknak a vadkárok megelőzését szolgáló együttműködéseit támogatja majd. Így – ha közvetett formában is – a vadászatra jogosultak is haszonélvezői lehetnek a KAP-forrásoknak.
Ugyancsak a hazai vadállomány jólétét, és így a vadászatra jogosultak érdekeit is szolgálja továbbá, hogy a KAP Stratégiai Tervben számos élőhelyfejlesztési támogatás is megtalálható.
Ezen kívül belátható időn belül meghirdetésre kerülnek olyan zöld támogatási intézkedések is – környezeti beruházások és gazdálkodói kötelezettségváltozások –, amelyek a mezőgazdasági- és erdőterületek változatosságának növelését célozzák.
Tisztelt Vendégek, Látogatók!
Ha már vadgasztronómiai fesztiválon vagyunk, engedjék meg, hogy néhány szót ejtsek a vadhús-fogyasztás kérdéséről.
Az immáron hagyománnyá vált vadhús-főzőverseny jó alkalom arra, hogy közelebb hozza az emberekhez, kiemelten a fiatalabb korosztályhoz a vadhús fogyasztását. Ugyanis hiába kiváló tápértékű, kereslete sajnos csökkenő tendenciát mutat hazánkban.
Ezzel kapcsolatban a közelmúltban jelent meg az agrárkamara gondozásában a magyar vadhús piaci lehetőségeiről szóló elemzés, ami elérhető a portálunkon. Az európai viszonylatban is egyedülálló tanulmány szerint a vadászatra jogosultak 2021-ben az öt legfontosabb nagyvadunkat tekintve közel 11 ezer tonna lőtt vadat adtak el a feldolgozóknak, ebből körülbelül 3800 tonna hústermék készült hazánkban.
Ennek 90 százalékát – mintegy 3500 tonnát – exportáltuk. A legfontosabb felvevőpiacunk Németország, ide kerül a magyar vadhús mintegy fele, de Olaszországba is jelentős mennyiséget exportálunk. Bár a koronavírus-járvány megtépázta a vadhúspiacot is, a lezárások megszűnésével azonban újra nőtt a kereslet. 2022-ben érzékelhetően magára talált a piac, a vadhúskivitelünk mennyiségben és értékben is meghaladta a pandémia előtti szintet.
Hazánkban a vadhús jelenleg még mindig inkább az ünnepek, mintsem a hétköznapi étkezés része. Az átlagosan évente körülbelül húsz dekagramm/fő fogyasztás annak köszönhető, hogy a többség csak évente pár alkalommal készíti el a vadételeket. Kutatásunk szerint ez nem a vadhús elutasításából fakad, hanem abból, hogy sokan érzik hiányosnak a tudásukat, mikor vadételt kellene készíteni.
A fogyasztási szokásokból világosan látszik továbbá a vadhúsnak a kicsit nehezen elérhető jellege is. Hiszen a magyar lakosság nagy része inkább közvetlenül vadász ismerőstől vagy rokontól szerzi be a vadhúst, és csak kevesen vásárolják szuper- vagy hipermarketben, még kevesebben szerzik be hentestől.
Ezzel kapcsolatban örömmel tájékoztatom a jelenlévőket, hogy folyamatban van egy új rendelet megalkotása, melyben aktualizálásra és egyszerűsítésre kerülnének az elejtett vad kezelésének és értékesítésének élelmiszer-higiéniai feltételei.
Beillesztésre kerülne a mobil vadfeldolgozó létesítmény üzemeltetésére vonatkozó szabályozás; valamint meghatározásra kerülnének azon feltételek, melyek mentén a vadászatra jogosult a saját vadászterületén elejtett és tulajdonában lévő vadat forgalomba hozza: azaz végső fogyasztónak, vagy végső fogyasztót közvetlenül ellátó helyi kiskereskedelmi vagy vendéglátó-ipari létesítménynek. Ez nagyon nagy jelentőségű változást hozhat a vadhús-értékesítési csatornák kiszélesítésében, valamint – rövid ellátási láncok keretében – a fogyasztók jobb elérésében.
Bízom abban, hogy ez az egyszerűsített útvonal is segíti majd az ágazatban dolgozók boldogulását. Továbbá a mai és a hasonló szakmai és populáris események hozzájárulnak ahhoz, hogy a vadhús egyre több otthoni fogásban jelenjen meg, és a fogyasztók ne csak elméletben ismerjék annak ökológiai és pozitív élettani értékeit, hanem rendszeresen győződjenek meg róla a gyakorlatban is.
Kívánom, hogy töltsék hasznosan és kellemesen az idejüket a fesztiválon, élvezzék az ízeket, a színes programkínálatot! Sok sikert kívánok a versenyzőknek!
Köszönöm megtisztelő figyelmüket!