2023. szeptember 26. - A szakértők pozitívan reagáltak az Európai Unió javasolt vállalati fenntarthatósági átvilágítási irányelvére (CSDDD), amelynek célja, hogy a nagy uniós vállalatokat és az EU-ban működő vállalkozásokat felelősségre vonja az emberi jogokra és a környezetre gyakorolt hatásaikért az értékláncuk teljes hosszában.
Ugyanakkor aggodalmak merültek fel a globális déli gazdaságokra gyakorolt lehetséges negatív következményekkel kapcsolatban - írja az Euractiv. Az Európai Parlament és a tagállamok kormányai között jelenleg folyó "háromoldalú" tárgyalások során a CSDD-t, vagyis a vállalatok emberi jogi okokból való elszámoltathatóságát szorgalmazó civil társadalmi szervezetek üdvözölték, különösen a déli félteke országaiban, ahol az anyagbeszerzés és a munkaerő gyakran kevesebb szabályozással és alacsonyabb költségekkel jár.
Ennek ellenére továbbra is aggályok merülnek fel a jogszabály nem szándékolt következményeivel kapcsolatban, különösen a globális déli gazdaságokra gyakorolt lehetséges hatások miatt.
Lukas Schaugg, a Nemzetközi Intézet a Fenntartható Fejlődésért (IISD) nemzetközi jogi elemzője megjegyezte, hogy a CSDDD különböző régiókra vonatkozó összetett szabályrendszere jogbizonytalanságot és megnövekedett megfelelési költségeket okozhat a globális déli országok és beszállítók számára, ami esetleg kizárhatja a kis- és középvállalkozásokat a nemzetközi kereskedelemből.
Heidi Hautala zöldpárti uniós törvényhozó szintén aggodalmát fejezte ki a törvénynek a kisbirtokosokra és az ellátási láncban működő szövetkezetekre gyakorolt hatásaival kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy az EU fejlesztési támogatására van szükség a további részvételük biztosítása érdekében.
A gazdasági kirekesztésen túl a szakértők a korrupció növekedésének lehetőségére is figyelmeztetnek azokban az országokban, ahol a megvesztegetés aggodalomra ad okot. A CSDD-nek való megfelelés pénzügyi forrásokat vonhat el olyan létfontosságú területektől, mint az oktatás, az egészségügy és a közösségfejlesztés, ami hatással lehet a helyi beszállítókra.
E kihívások kezelése érdekében a szakértők hangsúlyozzák a déli félteke beszállítói kapacitásépítésének fontosságát, hogy megfeleljenek az új uniós követelményeknek. Maria Teresa Pisani, az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságának (UNECE) gazdaságpolitikai munkatársa azt javasolja, hogy az irányelvet technikai segítségnyújtási és kapacitásépítési programokkal párosítsák. A fenntartható beszállítók ösztönzése és az értékláncon belüli együttműködés szintén alapvető fontosságúnak tekinthető a hatékony átvilágításhoz.
Hautala kiemeli, hogy a Bizottság ígéretes erőfeszítéseket tesz Malajzia és Indonézia támogatására az erdőirtásról szóló uniós rendeletnek való megfelelés érdekében. Hangsúlyozza az együttműködés és a támogatás fontosságát az átvilágítás hatékony végrehajtásának biztosításában, különösen az említett országok kisbirtokosaira nehezedő megfelelési terhekkel kapcsolatos aggodalmak fényében.