2023. január - Az aranysakálok széles körben elterjedt szárazföldi emlősök, amelyek a Balkántól Európa északi és nyugati részeiig terjednek.
A kutatás fő célja az volt, hogy az aranysakálok ökológiai vonatkozásairól alapvető ismereteket és új betekintést nyerjen, megfelelő monitorozási módszerek segítségével elősegítse előfordulásuk tanulmányozását és a megfelelő kezelési lehetőségek azonosítását. Néhány alkalmi előfordulási feljegyzést és egy több mint tíz évvel ezelőtti első reprodukciót leszámítva az ausztriai aranysakálokról nagyon kevés ismeret volt. A bemutatott tanulmányok számos vonatkozásban jelentős mértékben hozzájárulnak ehhez a területhez: A jogállás hazai és nemzetközi szintű felmérése (I. tanulmány), az újonnan bevezetett monitorozási módszerek (pl. rovarkutyák, II. dolgozat), segítségnyújtás a fajok és nemek közötti megkülönböztetésben (III. dolgozat).
A jogi értékelés nemcsak Ausztria tartományai között, hanem a közvetlen szomszédos országok között is jelentős ellentéteket mutatott ki. Más nagyragadozókhoz hasonlóan az országok közötti jogi különbségek akadályozzák a határokon átnyúló fajok megőrzésére irányuló erőfeszítéseket, és lehetséges bonyodalmakat mutatnak e faj kezelésében. A monitorozási módszerekről szóló második tanulmány első összehasonlítást nyújtott a „bioakusztikus monitorozás” és a „scat-detektáló kutyák” között, nemcsak minőségileg, hanem a munkavégzés szempontjából is. A harmadik tanulmány egy hasznos eszközt mutatott be, amelyet terepen lehet alkalmazni elhalt példányokon vagy múzeumi koponyamaradványokon, ahol konkrét mérések segíthetnek a fajok azonosításában, vagy akár a nemek meghatározásában. Az egész munka átfogó fő célja az volt, hogy elméleti és gyakorlati szintű válaszokat adjon az aranysakálokkal kapcsolatos vezetői döntések támogatására hazai és nemzetközi szinten. A bemutatott tanulmányok és a további hozzájárulások számos tudományterületre vonatkoznak, mint például az általános biológia, az ökológia és a vadgazdálkodás, beleértve a természetvédelmet és a vadászatot.
MSc Jennifer Hatlauf