2023. november 15. - Tollner György nem példa nélküli, de ritka életívet mondhat magáénak.
Egy nagybirtok – Nádasdy-uradalom - fizikai dolgozójának (géplakatos, gépkocsivezető) fiaként erdőmérnöki oklevelet szerzett, egész életében erdészként, vezetői beosztásokban dolgozott, 1989-ben ment nyugdíjba erdőigazgatóként.
Humanista volt, a szó eredeti és klasszikus értelmében. Különös érzékkel fordult a kultúra területei felé, az erdészeti és a vadászati művelődés értője, művelője és műveltetője volt. Sokszor, legtöbbször csapatmunkásként, a háttérből irányított, de nem tért ki a fajsúlyos, feladatkijelölő, vezetői teendők elől sem.
1949-től haláláig tagja volt az Országos Erdészeti Egyesületnek. Ez a két emberöltő sok lehetőséget kínált közreműködésére. Utolsó munkahelyén, a Budavidéki Erdő és Vadgazdaságnál nyílt módja ennek meggyőző bizonyítására. Itt, először a Helyi Csoport aktív tagjaként szorgalmazta a közösségi élet gazdagítását, változatos programok készítését – szakmai előadások, kulturális rendezvények, hazai és külföldi kirándulások –, később, körülményeinek változása nagyobb horderejű feladatok vállalását is lehetővé tették, konkrét értékvédő és anyagi segítséget tudott kifejteni. Ekkor az Egyesület – az Erdészek Háza államosításával – rendkívül súlyos, az egy évszázad alatt megteremtett szellemi és tárgyi vagyona elvesztésének veszélyével jutott drámai helyzetbe. Székház hiányában ez az érték Budapest különböző ingatlanaiban kallódott – Nyáry Pál utca, Tőzsdepalota, Anker-köz –, és folyamatosan károsodott, mígnem Tollner György a Pilisi Állami Parkerdőgazdasággal összefogva szervező és anyagi közreműködéssel a megmaradt vagyont a Csillagvölgyben egy vadászházba deponálta. Később innen az erdőgazdaság központjába menekítették a megmaradt, felbecsülhetetlen értéket – a könyvtárat, több ezer könyvet és dokumentumot, az archívumot, fűzött publikációt és periodikát, statisztikai évkönyvet. Itt a nagyobb hely alkalmas volt a megmaradt bútorok elhelyezésére is. Eközben feltűnt neki, hogy a bútorok – ülőgarnitúra, szekrények – részben sérültek, részben hiányosak, ezért a költségeket is önállóan vállalva megrendelte azok javítását, pótlását a Debreceni Hajlított Bútorgyárnál. Az így megmentett értékek kerültek 1999-ben mai helyükre, az Erdészeti Információs Központba, ahol megnyílhatott a Wágner Károly Erdészeti Könyvtár. Az igazgató értékmentő támogatása nem csupán védte az Egyesület vagyonát, hanem gyarapította is azt.
A veszélyhelyzet elmúltával sem szűnt meg Tollner György Egyesületet támogató munkája; vándorgyűlések szervezésében való részvételével, programjainak folyamatos kialakításával, házigazdai szereppel szolgálta tovább az erdészeti kultúrát. Kiemelkedő és különleges attrakciója volt a gödöllői vándorgyűlésen a résztvevők számára teremtett sétarepülés a város és környéke fölött. Kulturális „menedzseri” tehetségére szélesebb körben is felfigyeltek, megválasztották a Vadászati Kulturális Egyesület, majd az ezredfordulón a Millenniumi Vadászati Bizottság elnökének. Ez az utóbbi egyedülálló kezdeményezés volt az erdészek és vadászok összefogásával, ahol négy intézmény, a Mezőgazdasági, a Környezetvédelmi Minisztérium, az Országos Magyar Vadászkamara és az Országos Erdészeti Egyesület közös, több éves, széleskörű programjának termékei kőbe vésve, bronzba öntve, könyvekbe szedve és zenébe komponálva élvezhető, máig értékes alkotásokat hozott létre. Ezért megkapta a legmagasabb szintű vadászati kitüntetést, a Nemzeti Vadászrendet. Munkásságát tekintélyes erdészeti vezetők – Riedl Gyula, Barátossy Gábor, dr. Király Pál, Tarjánné dr. Tarnafői Anna, Schmotzer András, Ormos Balázs, Káldy József – szóban és írásban többször is elismerték.
A Budakeszi Erdészet központjában, a Sárga Ház előtt díszlik a Vadászok Panteonja. Ma nyolc büszt látható itt – erdészek, vadászok, művészek: gróf Károlyi Lajos, Nadler Herbert, Keleti Károly, Csergezán Pál, Szederjei Ákos, Maderspach Viktor, Vallus Pál, gróf Nádasdy Ferenc mellszobrai – mellettük még üres, szobor nélküli posztulátumok állnak. Az épület most az erdészet és a CIC székhelye. Az emeletről, az egykori igazgató dolgozószobájából tekinthetünk erre a szoborparkra.
Az SZTTT 2022. december 8-i ülésén egyhangúan támogatta Tollner György szobrának elkészítését és elhelyezését a Budakeszi Erdészet emlékparkjában.
OEE Szeniorok Tanácsa