2023. november 22. – 2022-ben nagyjából Korzika méretű területet perzseltek fel erdőtüzek az EU-ban – derül ki a JRC legutóbbi, a páneurópai régióban keletkezett tüzekről szóló jelentése szerint.
A megelőzési intézkedések, valamint a tűzvédelmi szolgálat fokozott felkészültsége és tűzoltási tevékenysége 2022-ben mérsékelte az áldozatok számát. Egymás után harmadik éve, hogy a példátlan erdőtüzek jelentős környezeti és gazdasági károkat okoznak az EU-ban, és gyakran tragikus emberéleteket is követnek. Míg a tüzek többségét (96 százalékát) emberi tevékenység okozza, a tüzeket az éghajlatváltozás miatt megnövekedett tűzveszélyes körülmények súlyosbítják. Az „Erdőtüzek Európában, Közel-Keleten és Észak-Afrikában 2022” című, ma közzétett jelentés szerint 2022-ben közel 900 000 hektár föld égett le, amelyből körülbelül 365 000 hektár a Natura 2000 területekhez tartozik. Ez a 2022-es év a második legrosszabb év – a legrosszabb a 2017-es év, 1,3 millió hektár leégett földdel és több mint 130 ember halt meg –, mióta 2000-ben megkezdődött az Európai Erdőtűz-információs Rendszeren (EFFIS) keresztül történő megfigyelés. A tüzek a Natura 2000 hálózatot, az EU biodiverzitási tározóját is érintették, amely a teljes leégett terület mintegy 43 százalékát teszi ki. A jelentés szerint a Natura 2000 védett területeken 2022-ben a legtöbb leégett terület egy évtizede a legmagasabb. A 2023-as adatok azt mutatják, hogy az EU-ban eddig mintegy 500 000 hektár természetes földterület égett le az erdőtüzek miatt. Ez magában foglalja az EU-ban feljegyzett legnagyobb erdőtüzet (Alexandroupolis, Görögország), több mint 96 000 hektár égett le. Idén ismét tomboló erdőtüzek voltak, amelyeket a hagyományos tűzoltással nehéz megfékezni magas hőmérsékletük, intenzitásuk és sebességük miatt. Csak akkor sikerült kordában tartani őket, amikor a meteorológiai viszonyok javultak, és a tűzoltók meg tudták fékezni a tüzet. Az EU-ban további kritikus erdőtüzek Portugáliában, Spanyolországban, Olaszországban és Görögországban történtek. A 2023 nyarán a görögországi Kelet-Macedónia és Trákia régióban, Alexandroupolis közelében tűzvész által érintett terület térképe. Forrás: EFFIS
A megelőzési intézkedéseknek meg kell célozniuk a lakosság minden rétegét, beleértve a természeti területekkel közvetlenül érintkező vidéki szereplőket, valamint azt a megnövekedett népesedési folyamatot, amely az úgynevezett vadföldi városi határfelületen (WUI) él, ahol az épített településen belül vagy szomszédosak a vadon élő növényzettel. A legtöbb tűz a WUI-ban fordul elő, mivel azokat emberi tevékenység okozza, és ezzel egyidejűleg a legtöbb tüzek a nagy erdőtüzek kockázatának kitett területeken érintik ezt a populációt. Figyelmeztető jelzés arra vonatkozóan, hogy a globális felmelegedés mit hozhat az elkövetkező években a hőmérséklet emelkedésével és az aszályok fokozódásával számos európai országban. Az EU és tagállamai által bevezetett megelőző intézkedéseknek, valamint a tűzvédelmi szolgálatok fokozott felkészültségének és tűzoltási tevékenységének köszönhetően 2022-ben sikerült visszafogni az áldozatok számát. Az EU természet-helyreállítási törvénye segíteni fog annak biztosításában, hogy az európai ökoszisztémák alkalmazkodóképessége folyamatosan javuljon, az erdőfelügyeleti törvényre vonatkozó új javaslat pedig időszerű, pontos és összehasonlítható erdészeti adatokhoz vezet, amelyek lehetővé teszik az erdőtüzek és egyéb erdőzavarok jobb megelőzését és az azokra való felkészülést. Az innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságügyért felelős biztos, Iliana Ivanova, a JRC-ért felelős biztos a következőket mondta: „Az erdőtüzek tüzek egyre gyakoribbá válnak, és egyre több kárt okoznak. Ez egyértelmű jele az éghajlatváltozás katasztrofális hatásainak. Megerősítjük megelőzési intézkedéseinket, és fejlesztjük az erdőtüzekre való reagálás képességeit. A Közös Kutatóközpont adatai és elemzései kulcsfontosságúak ebben az erőfeszítésben.” Az elmúlt három évben erdőtüzek dúltak nyugaton és keleten, valamint észak-, közép- és dél-európai országokban. A nyári erdőtüzek nagy gyakorisága és intenzitása az EU tűzoltó szolgálatait példátlan tűzveszélyes körülmények közé hozza, amelyekben a légi tűzoltás gyakran elveszti hatékonyságát, és a földi tűzoltás nehézkes vagy lehetetlen. Ezeknek a példátlan tüzeknek a tendenciája nemcsak Európában, hanem szerte a világon is előfordul. 2023-ban a burjánzó erdőtüzek egyértelmű példái fordultak elő Chilében és Kanadában. Más régiókat, például Kaliforniát, Ausztráliát, Dél-Amerikát stb. rendszeresen sújtják a hagyományos hatókörükön túl gyakori és erősségű futótüzek. Háttér
Az EFFIS, az Európai Erdőtüzek Információs Rendszere kísérleti projektként indult a Bizottság, valamint az EU-n belüli és a szomszédos országok között azzal a céllal, hogy harmonizált tájékoztatást nyújtson az erdőtüzekről és értékelje azok hatásait a páneurópai régióban.
Ma ez a hálózat 43 országot gyűjt össze, amelyek hozzájárulnak az erdőtüzekkel kapcsolatos információkhoz. Ez egyben a tűzmegelőzési, tűzoltási, helyreállítási és egyéb tűzkezelési tevékenységek bevált gyakorlatai cseréjének platformja is. 2015 óta az EFFIS a veszélyhelyzet-kezelési szolgáltatások egyik összegyűjtője.
Arjen Kraaijeveld