2024. szeptember 26. - A magyar erdők esetében megfelelő tudással, számos kutatási eredménnyel és gyakorlati gazdálkodási modellel rendelkezünk a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodás elősegítése érdekében, amely a szakmai kihívások mellett egyben lehetőséget is jelent az erdő alapú gazdaság szereplői számára - mondta az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint az AM erdőkért és földügyekért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten.
Zambó Péter, az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett Klímaváltozás 2024 konferencián hangsúlyozta, a klímaváltozás hatásai gyorsabbak, mint amit a természetes erdők követni tudnak, ezért szükség van a szakmai alapokon nyugvó beavatkozásokra.
"A szenzoros és műholdas monitoring rendszerektől a déli származású szaporítóanyagok felkutatásán át az erdőkbe építendő csapadékvisszatartó megoldásokig nagyon sok működő gyakorlati megoldás van a kezünkben, amelyek alkalmazásának kiterjesztése fontos feladatunk az ország legfontosabb zöldvagyonának megőrzése érdekében"
- jegyezte meg.
Az erdőket egyrészt sújtja a klímaváltozás, másrészt kulcsszerepük van a hatásainak megfékezésében és egy fenntartható civilizáció megteremtésében - emelte ki Zambó Péter, aki felhívta a figyelmet, hogy szénelnyelő-képessége alapján a helyesen kezelt, egészséges erdőt méltán lehet nevezni a bolygónk legfontosabb biológiai klímavédelmi infrastruktúrájának.
Hozzátette, az ipari civilizáció által generált probléma egyik legesélyesebb és legköltséghatékonyabb megoldása az erdő. "Célkitűzésünk tehát, hogy növeljük az erdőalapú ipar, mint a körforgásos gazdaság működő gyakorlata által kibocsátott fenntartható termékek mennyiségét és társadalmi hasznosulását" - fejtette ki az államtitkár.
Az Országos Erdészeti Egyesület konferenciájának előadásai az erdők kezelésével foglalkozó szakembereknek mutatták be azokat az innovatív módszereket, amelyek a gazdálkodói gyakorlat számára hozzáférhetőek az erdők klímaadaptációjának megsegítésére.
Az esemény része az Országos Erdészeti Egyesület és a Soproni Egyetem közötti együttműködés, amelynek célja, hogy ösztönözze a legfrissebb kutatási eredmények gyakorlatba történő átültetését, és ezáltal hozzájáruljon a magyar erdők fenntartható kezeléséhez - olvasható az AM közleményében