2024. november 7. - Európa nem vállalhatja magára a világ összes, a klímaváltozás során okozott kártételének következményeit - mondta Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke csütörtökön Gyöngyösön, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által indított online petícióról tartott sajtótájékoztatón.
Tarthatatlannak nevezte, hogy "mi korlátozzuk mindenért magunkat", miközben mások "abszolút versenyképesen" úgy hozzák ide termékeiket, hogy azokat természetromboló módon állítják elő vagy termelik meg.
Jakab István, a "Megvédjük a magyar gazdákat! El a kezekkel az agrártámogatásoktól! - agrárpetíció indult" című tájékoztatón elmondta: elkészült az Európai Bizottság tervezete, amelyről készítői azt gondolták, hogy annak mentén majd kiegyeznek az európai gazdákkal, ám a tervezet "valamennyi polgárt érintő veszélyt jelent".
"Ezt az őrültséget idejében kell megállítani"
- fogalmazott Jakab István. Felhívta a figyelmet arra, hogy a tervezet ellen aláírásgyűjtés, petíció indul a www.agrarpeticio.hu oldalon. A petíciót annak érdekében indították, hogy az Európai Bizottság ne vegye el a gazdáktól a területalapú támogatásokat.
Ha bevezetik a tervezetet, akkor az valamennyi polgár számára nagyon jelentős veszélyt okoz, az alapanyag-termelőktől a feldolgozóiparon át, de kiemelten a polgárok egészségét tekintve is – hívta fel a figyelmet.
Jakab István rendkívül fontosnak nevezte az élelmiszerszuverenitást. "Még időben vagyunk, időben kell nyomást gyakorolni!" – mutatott rá.
Arra kért mindenkit, hogy töltse ki az online petíciót, mert akkor lényegesen nagyobb nyomást tudnak kifejteni itthon és Brüsszelben is.
Hozzátette: vannak olyan képviselők Brüsszelben, akik "ennek a tervezetnek tapsolnak". És bár demokratikus keretek között jogukban áll bármilyen politikai célt megfogalmazni, de arra nincs joguk, hogy rombolják Magyarország lehetőségeit, esélyeit Európában és elfogadják azt a direktívát, ami a magyar emberek élete szempontjából nagyon veszélyes.
Szavai szerint Magyar Péter, a Tisza párt elnöke az, "akinek a képviselői tapsolnak ennek a programnak Brüsszelben".
A Magosz elnöke hozzátette: "zajlik a lopakodó jogalkotás zajlik a lopakodó programalkotás úgy, hogy közben hatástanulmányok nem készülnek, és mindez a mi rovásunkra megy, de nem csak a termelők rovására, hanem az európai polgárok rovására” – jelentette ki. Mesterséges élelmiszerek előállítása zajlik, amelyekről nem tudni, hogy az emberi egészségre milyen mértékben károsak - hangsúlyozta.
Mint mondta: ezzel akarják a környezetszennyezést csökkenteni, kiirtani az állatállományt és laboratóriumokban, mesterségesen előállított masszákból készített húsokkal ellátni a polgárokat.
"Ez a helyzet ma és ez nem egy fikció, nem egy lázálomból keletkezett vízió"
– mondta. Ezt írásba foglalták és annak a módszertanát is, hogy miként kell már a gyerekeket óvodáskortól érzékenyíteni, hogy az állati fehérjéket ne fogyasszák, álljanak át a növényi alapú táplálkozásra - jegyezte meg, hozzátéve: a biológiailag értékes állati fehérje a gyerekek fejlődésében meghatározó.
Papp Zsolt György, a NAK elnöke a tervezetről, azaz az uniós mezőgazdaság jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd elnevezésű dokumentumról elmondta: a következő költségvetésnek az egyharmadáról van szó, nagyságrendileg több mint 387 milliárd euróról.
Hozzátette:
hazai viszonyokra "lefordítva" több mint 162 ezer családi gazdálkodóról, őstermelőről, mezőgazdasági vállalkozóról és a hozzá tartozó ötmillió hektárról és a terület alapon kifizetett támogatásnak az 500 milliárd forintjáról van szó.
A Heves vármegyei gazdatársadalomnak ez 27 milliárd forintos kérdés évente.
A jelenlegi támogatási rendszer objektív, terület alapon működik. Ehelyett bevezetnének egy sokkal bonyolultabb, átláthatatlan, jövedelem alapú támogatási rendszert – közölte. Hangsúlyozta a petíció fontosságát, és ő is arra kért mindenkit, hogy töltse azt ki.
Szendrei László, a NAK és a MAGOSZ Heves vármegyei elnöke arról beszélt, hogy beláthatatlan következményekkel jár, ha a tervezetben szereplő gondolatokat akarják megvalósítani, ezért "hallatni kell a hangunkat".
Az egészséges élelmiszerhez mindenkinek joga van! – jelentette ki. Európában és világszinten is a legegészségesebb élelmiszert állítják elő a magyar gazdák, hiszen folyamatosak az ellenőrzések - fűzte hozzá.
Juhász Attila Simon, Felsőtárkány polgármestere (Fidesz-KDNP), a Heves vármegyei közgyűlés korábbi elnöke azt mondta, hogy Heves vármegyében huszonkétezer gazda él, ez huszonkétezer családot jelent, azaz a vármegye egyötöde, akiknek a megélhetését veszélyezteti a tervezet.