2025. május 27. - 2025. május 22. Ioannina, Görögország - Miközben a barna medvék, farkasok és hiúzok továbbra is visszaszerzik történelmi elterjedési területeiket, Délkelet-Európa és a Kaukázus-Anatólia régió vidéki közösségei a nagyragadozók mellett élés realitásaival küzdenek.
E fajok visszatérése, amelyet gyakran természetvédelmi sikerként emlegetnek, lehetőségeket és kihívásokat is hoz: fokozott konfliktusveszély, változó politika és összehangolt, többszintű fellépés szükségessége.
Ez volt a háttere egy, az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusokkal (HWC) foglalkozó kapacitásépítési rendezvénynek, amelyet 2025. május 22-én tartottak a görögországi Ioanninában. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Nemzetközi Vadvédelmi Tanács (CIC) által szervezett, az Európai Földtulajdonosok Szervezetének (ELO) kulcsfontosságú partnerségével zajló esemény a szélesebb körű 6. Dinár-Balkán-Pindos (DiBaPi) Platformtalálkozó része volt. Ez a találkozó 13 ország képviselőit hozta össze. A május 22-i ülés kifejezetten Grúzia, Törökország és Örményország minisztériumi képviselőire összpontosított, elősegítve a határokon átnyúló együttműködést és a tudásmegosztást a Nyugat-Balkán és a Kaukázus-Anatólia régió között.
Regionális keretek, globális relevancia
A DiBaPi Platform a határokon átnyúló együttműködés elismert modelljévé vált, amely a kölcsönös tanulás és az összehangolt fellépés révén köti össze az országokat. Sikere, ahogy Andrea Solić, a Carnivora Magna munkatársa kifejtette, nem az új jogi kötelezettségekben, hanem a gyakorlati együttműködésben és a bizalom folyamatos ápolásában rejlik. „Nem új kötelezettségeket találtunk ki – eszközöket hoztunk létre a már meglévők végrehajtásának elősegítésére.”
A Platformon kívüli résztvevők azt vizsgálták, hogy a hasonló keretrendszerek hogyan adaptálhatók a saját kontextusukra, felismerve a helyi intézményekre és kulturális valóságra épülő, régióspecifikus megoldások szükségességét.