2025. július 2. - Három év eltökélt munka, elhivatottság és fokozatos építkezés eredményeként mára önfenntartó módon, stabilan és megbízhatóan működik a 2021. végén alapított Erdészeti Ágazati Tudásközpont Nonprofit Kft., amely az első és ezidáig az egyetlen ilyen intézmény a hazai agráriumban.
A Soproni Egyetem vezetésével létrejött szervezet célja szakirányú középfokú duális képzések szervezése és fejlesztése, valamint erdészeti szakterületen gyakorlatorientált felnőttképzések és szakszemélyzeti továbbképzések biztosítása. Erőssége az erdészeti kutatási eredmények széles körű megismertetése, valamint az innováció ösztönzése.
A Társaság pályázati támogatások nélkül, kezdetben szerény erőforrásokból indult, mára pedig eljutott odáig, hogy nemcsak üzembiztosan látja el alapfeladatait, hanem agrár területen a hazai középfokú duális képzés egyik meghatározó szakmai bázisává vált – mondta Pap László, az Erdészeti Ágazati Tudásközpont ügyvezetője. Ismertette: a Társaság tulajdonosi köre az erdőgazdálkodási ágazat reprezentatív szereplőiből áll, így biztosított az országos lefedettség és a széles körű szakmai háttér. A legnagyobb tulajdonosi hányaddal a Soproni Egyetem rendelkezik, de az alapítók között találjuk az öt Agrárszakképzési Centrumot, állami erdészeti társaságokat, a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt.-t, valamint több meghatározó – magánerdőgazdálkodókat, fagazdaságot, vagy szaporítóanyagtermelőket összefogó – szakmai szövetséget is. Ez a sokszínű és szakmailag megalapozott háttér biztosítja, hogy a Tudásközpont tevékenysége valóban a teljes ágazatot szolgálja – földrajzi, intézményi és szakmai értelemben egyaránt.
Képzési telephelyként határozatlan időre bejelentésre került az erdésztechnikus duális képzésre telephelyként 98 erdészet, 4 magánerdőtársaság és 52 vadásztársaság, a környezetvédelmi technikus képzésre 4 további telephely
A Tudásközpont működésének legfontosabb pillére a középfokú duális szakképzés szervezése. Cél, hogy a képzés résztvevői korszerű, gyakorlatorientált tudáshoz jussanak, amely megfelel a jogszabályi követelményeknek és a piaci igényeknek egyaránt. Bár a Társaság még a tapasztalatszerzési szakaszban van, a 2024 első félévében elért eredmények már most biztatóak a következő esztendőkre nézve. A cél egy olyan fenntartható rendszer kialakítása, amely hosszú távon is biztosítja az erdészeti és vadászati szakképzés fejlődését – tette hozzá Pap László.
Az Erdészeti Ágazati Tudásközpont duális képzéseiben részt vevő tanulók száma
A központ másik zászlóshajó-projektje a Vidékfejlesztési Program „Bemutató üzemek támogatása” című pályázata, amelyen az Agrárszakképzési Centrumokkal konzorciumban nyert támogatást. A projekt célja a szakterületi tudásátadás és eszközfejlesztés volt, különös tekintettel az erdészeti szakiskolák gyakorlati oktatásának megerősítésére. „A kezdeményezés keretében 350 rendezvényen több mint 3500 résztvevőhöz sikerült eljuttatni aktuális, ágazati szintű tudást. Ez az eredmény már teljesült, az elszámolás szakaszában vagyunk. Az eszközbeszerzések is hamarosan eredményesen zárulnak” – mondta az igazgató.
A Tudásközpont életében 2024 volt az első olyan év, amikor már önálló pénzügyi stabilitással működött. Ez nemcsak az elmúlt három év kitartó munkájának, hanem az együttműködő partnerek bizalmának is eredménye. A működéshez szükséges eszközállomány és létszám kialakítása mellett mostanra lehetőség nyílt arra is, hogy a fejlesztési források közvetlenül az alaptevékenység – az oktatás és tudásátadás – színvonalának emelésére vagy ágazati projektek indítására legyenek fordíthatók.