Dr. Németh Imre miniszter elmondta, hogy a két ország kapcsolatai minőségileg új szakaszba léptek. Köszönetet mondott a bajor kollégájának az az uniós felkészülésben nyújtott szakmai segítségért. Bajorország a legjelentősebb német gazdasági partnerünk. A magyar agrárexport mintegy 20 százaléka a német - és ezen belül jelentős mértékben a bajor - piacra kerül. A kölcsönös áruforgalom dinamikája várhatóan tovább fejlődik. Sikeresek voltak a fiatal szakemberek gyakornoki programjai. Szeretnék az erdészeti és vadászati együttműködést bővíteni. Közös munkaprogramokat és projekteket fognak indítani.
Josef Miller államminiszter hangsúlyozta, hogy történelmi évet kezdtünk idén, hiszen jelentősen bővül az európai közösség, Magyarország is az EU tagja lesz. Remélhetően a két ország kereskedelme bővülni fog, de a verseny nem csökkenni, hanem várhatóan erősödni fog. A kutatóintézetek közötti együttműködést is erősíteni kell. A megújuló energiaforrások és a vidékfejlesztés területén is várható a kapcsolatok erősödése. A mezőgazdasági tájak szépségének a megőrzése is fontos feladat. Elismerését fejezte ki a magyar kollégáknak az EU-csatlakozás érdekében elvégzett munkáért.
ForestPress: Milyen erdészeti együttműködés várható a két ország között?
Dr. Németh Imre: Az erdők jelentőségét az élhető környezet szempontjából nem szükséges hangsúlyoznom. Magyarországnak 1,8 millió hektár erdeje van, míg Bajorországnak ennél több, mintegy 20 százalékkal kisebb területen. A privatizáció óta sajnos vannak olyan magán erdők, ahol nincs tervszerű erdőgazdálkodás. Kíváncsiak vagyunk azokra a bajor tapasztalatokra, amelyeket ők szereztek az erdőgazdálkodási közösségek terén. Szeretnénk megalkotni azt a jogi- és közgazdasági feltételrendszert, amelynek segítségével itthon is megoldást találunk ezekre a gondokra. Érdeklődünk a mezőgazdasági területek erdősítési programja iránt is, hiszen ezt a kedvezőtlen adottságú területeken mi is el fogjuk indítani.
ForestPress: A német és a magyar magánerdő-tulajdonosi szerkezet éppen a fordítottja a németországinak. Kicsi az egy tulajdonosra eső erdőbirtok területe. Ez mennyiben nehezíti az uniós esélyeinket?
Josef Miller: Bajorországban 700 ezer erőtulajdonos van, és ezek között található olyan is, akinek egy hektárnál kisebb a tulajdonrésze. Ezek között sok olyan van, aki egy-egy városban messzi az erdőtől él. Az a célunk, hogy erdészeti gazdálkodó közösségeket alakítsanak, és így biztosítsák a szakszerű erdőgazdálkodást. Eddig a területek háromnegyed részét sikerült bevonni ezekbe az egyesülésekbe, de a tulajdonosoknak csupán egynegyedét.
ForestPress: Az állami erdőterületek védett erdeinek kezelői jogáért erősen rivalizálnak a nemzeti parkok és az erdőgazdaságok. Hasonló gondok felmerültek-e Bajorországban?
Josef Miller: Brüsszelben az erdészetnek nincs külön főigazgatósága, hanem a mezőgazdasági és a környezetvédelmi főigazgatóság illetékes bizonyos szakmai kérdésekben. Ez abból adódik, hogy az EU-nak kicsi az illetékessége az erdészeti ügyekben, mert ez a terület az országok saját hatáskörébe tartozik. Bajorországban éppen egy erdészeti reform közepén tartanak, és az állami erdészetek hatékonyabb működését szeretnék elérni. Bajorország a világon az egyik legnagyobb állami erdőtulajdonnal rendelkezik. Az a cél, hogy stabil, elegyes erdők jöjjenek létre. Tekintettel arra, hogy a közelmúltig a legnagyobb nemzeti parkunk ügyeiben is illetékes voltam, a kérdésére egészen konkrétan azt mondhatom, hogy amikor ennek a nemzeti parknak a területét megnöveltük, és létrehoztuk a csehekkel együtt Európa legnagyobb nemzeti parkját, nálunk sem örültek azok a tulajdonosok, akiket ez érintett. Ezzel együtt a nemzeti parkok nagyon fontosak mind a turizmus, mind az oktatás szempontjából.
Z.Z.