Lovas terápia, bölényterv és siketfajd

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Interjú
Somhegyi Tamás, a vadaspark igazgatójával

- Miért adták a fejüket egy ilyen bemutatóra?

- Egy erdei séta alkalmával fogalmazódott meg bennem, mert eszembe jutott, hogy az erdei gyümölcsökkel már évek óta senki nem foglalkozik szervezetten.

- ...megszűnt az Emért Vállalat...

- Adódott az ötlet, hogy adjunk be egy pályázatot az Agrármarketing Centrumhoz, hiszen ők azok akik ilyesmiket támogatnak. Meg is nyertük a pályázatot. Idén már második alkalommal rendezzük meg, és most már termékkatalógust is csináltattunk.

Állattenyésztő üzemmérnök vagyok, és 1999-ben vettem át a vadaspark vezetését. - Miért kell ehhez pályázat és pénz? Nem elég meghívni a kereskedőket, gyártókat?

- Költenünk kell a reklámra, a résztvevők felkeresése, megnyerése rengeteg időbe, a helyszín berendezése, a kiadvány pedig pénzbe kerül. Közhasznú társaságként nem rendelkezünk korlátlan anyagi forrásokkal.

- Milyen erdei nem fa termékeket előállító cégeket hívtak meg?

- Az ország különböző tájairól elsősorban olyan termelőket, akik komplexen igyekeznek foglalkozni ezzel a területtel. Jöttek bodzások, somot feldolgozók, csalánlekvár készítők, áfonyából likőrvodka főzők, egy feltaláló pedig csipkebogyóból rózsaecetet és mustárt készít. A termékek nyolcvan százaléka bio-minősítéssel rendelkezik. Az erdei gyümölcsöket begyűjtését követi az elő-feldolgozás, majd előállítják a készterméket. Ez a folyamat a legtöbbször a gyártók által szabadalmaztatott eljárás szerint zajlik. Ezek a termékek mesterséges tartósító szert nem tartalmaznak.

 

 


- Látunk a bemutatón méhészeket, gombászokat is.

- Mind a kettő szorosan kapcsolódik az erdőhöz. Érdemes megemlíteni a gesztenyemézet és a szarvasgomba pástétomot. Mindkettő kuriózumnak tekinthető.

- Igyekeztek a gyermekek kedvében járni...

- Minden rendezvénynél gondolunk a gyermekekre is. A legfőbb célunk az, hogy minél több gyermekkel ismertessük meg a természeti környezetet. Az erdei iskolai programunk is ezt a célt szolgálja. Vannak kézműves foglalkozások, búzaőrlés, lepénysütés, lekvár főzés és néhány hagyományos mesterséget is bemutatunk, mint például a korongozás, amelyek a történelmi ismereteket is gazdagíthatják.

- Milyen fejlesztési tervek elé néz a vadaspark?

- A fejlesztés 2000-ben kezdődött,

- Akkor újultak meg az utak és a kerítések. A forrásokat honnan kapták?

- Az elmúlt négy évben jelentős összeget adott az FVM Erdészeti Hivatal, kaptunk pénzt a Holland Királyság Nagykövetségétől, a Wesselényi Sport Közalapítványtól, a Közép-Magyarországi Regionális Idegenforgalmi Bizottságtól és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától. Az előzmény egy közjóléti fejlesztési terv volt. Ennek keretében építettünk egy nagyméretű madár röpdét, itt helyezzük majd el a pusztai sasokat. Ennek érdekessége, hogy egy várromhoz épült, és azon keresztül figyelhető meg a madarak élete. Felújítottuk a farkasok, rókák, hollók, varjúfélék, ölyvek, héják bemutató tereit. Az ürge és a hörcsög bemutatásához a járatrendszereket üvegfallal láttuk el. Megújítottuk a padokat, asztalokat és a tűzrakó helyeket is. Idén befejezzük a parasztudvart is, ahol állatsimogatót alakítunk ki. Itt a magyar marhát, racka juhot, mangalicát, szamarat, lovat láthatnak a vendégek. Összefogva egy lovas egyesülettel, idén beindítottuk a lovas-terápiás foglalkozásokat is.

- Ez egészen speciális szolgáltatás.

- 2000-ben megfogalmaztuk a küldetésünket, és abban az is szerepel, hogy a hátrányos helyzetű gyermekeket és felnőtteket is szeretnénk segíteni. A vadasparkot egy nagy ökoturisztikai natúr- és élményparkká szeretnénk fejleszteni. Ezt több lépcsőben szeretnénk megvalósítani. Ennek a 400 millió forintos beruházásnak az első lépéseként, először a tervek elkészítésére nyújtottunk be pályázatot a Turisztikai Célelőirányzathoz.

- Mihez kell a 400 millió? Toronyházat, vízierőművet építenek?

- Nem. Szeretnénk egy komplex szociális helyiséget kialakítani, amelyhez elengedhetetlen a csatornarendszer kiépítése. Az állatok takarmányozásához szükség van egy hűtőtárolóra, zöldség előkészítőre. Építenénk egy bagolykertet, amelyben lesz egy fából készült kápolna, ahol a kuvik és a többi bagoly életét lehet majd megfigyelni. A szelektív hulladékgyűjtés és a komposztálás gyakorlatát is be kívánjuk mutatni. Tervezünk egy mikroszkópházat is, amely a talajban lakó élőlényeket mutatná be. Néhány olyan szálláshely kialakítását is tervezzük, ahol a vadászturizmus keretében érkező vendégeket helyezhetnénk el. Fel kell újítanunk az erdei bekötőutat is teljes hosszában. Szeretnénk bekeríteni az egész 18 hektáros területet, részben állategészségügyi okokból, másrészt, hogy ezt a hatalmas értéket meg tudjuk védeni a vandálok rongálásától.

- Úgy tudom, további különleges állatokat is szeretnének beszerezni...

- Igen, a tavaly Svédországból kapott jávorszarvasokon kívül európai bölényeket akarunk vásárolni Lengyelországból. Az Osztrák Vadaskertek Szövetsége pedig a zergék beszerzésében ígért segítséget. A madarak közé pedig siketfajdot szeretnénk hozni.

<<Vissza


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.