1911. december - Nagyobb szlavóniai tölgyfaeladás. A bródi vagyonközség gazdasági hivatala részéről folyó évi november hó 30-ára hirdetett tölgyfaeladás a jelzett napon eddig alig észlelt élénk érdeklődés mellett zajlott le.
Az ezen alkalommal eladásra bocsátott 5622 drb., összesen 8356-70 m3 műfára becsült különféle vastagsági mérettel bíró, tövön száradt kocsányos tölgytörzsért a 234.828 korona becsértékkel szemben 437.213 korona vételár, vagyis 86,1 % felülfizetés éretett el.
A nevezett vagyonközség gazdasági hivatala részéről ugyanezen alkalommal eladásra bocsáttatott még, a tulajdonát képező Pleternicza nevű annak idején vétel útján megszerzett birtokához tartozó hegységi erdőben levő fiatal tölgyesek egy részében található és fenntartásra nem alkalmas, 40 cm mellmagassági átmérőn
felüli 16.943 drb. kocsánytalan tölgytörzs is, amelynek 13.527 m3 műfára és 27.231 m3 tűzifára becsült faanyagáért a 375.493 korona becsértékkel szemben 711.100 korona vételár, vagyis 111 % felülfizetés
éretett el.
Amint említém, a jelzett faeladás oly élénk érdeklődés mellett folyt le és az egyes tett ajánlatok között oly különbségek és hullámzások észlelhetők, amelyeknek okát egyedül a tölgyfa kedvező kelendőségi viszonyaiban adni nem lehet, különösen akkor, amidőn a tövön száradt, már két év óta ilyen állapotban levő
eladásra került kocsányos tölgytörzsekről tudva van, hogy azok mindegyike a Scolytus intricatus által annyira meg van már támadva, hogy azok kitermelésénél jelentékeny anyagveszteségre lehet számítani.
Ha végigtekintünk a jelzett faeladáson benyújtott 25 ajánlaton, akkor feltűnő eredmények ötlenek szemünkbe.
A hegységi erdőben kihasználandó 16.943 drb. kocsánytalan tölgytörzsért, amint fennebb említém, 711.100 korona vételár, vagyis 111%-os felülfizetés éretett el s ugyanazon faanyagért a legkisebb ajánlat pedig csak 480.888 korona volt. Mind a két ajánlatot oly két itteni nagyobb fakereskedő czég tette, amelynek részint a múlt, részint pedig a folyó évi itteni tölgyfaeladásokból még nagyon sok nem értékesített, sőt még ki sem termelt tölgy-rönkőfája van, amelyet mind a két czég a kereslet szerint vagy rönkő állapotban, vagy ha ez nem sikerül, a saját fűrésztelepein különféle fűrészárunak feldolgozva óhajt értékesíteni.
A nagyobb ajánlatot Orassel és Schenk bécsi czég tette, amely a vásárolt tölgyfaanyagot Magyarországból a helyszínére áthozott gőzfűrészén fogja fűrészárunak feldolgozni.
Természetesen a faanyag gyenge minőségét tekintve, abból csak alárendelt fűrészáru termelhető ki, mert eltekintve a törzsek gyenge vastagsági méreteitől, nem egyenes növésűek, rövidek és csak mintegy 2-3 méternyi hosszban ágtiszták.
Ez a faanyag azonban legalább egészséges és a fenti hibákon kívül más szervi baja nincsen, de nem úgy áll a dolog az eladásra bocsátott tövön száradt törzseknél, amelyekből talán egy sincs olyan, amely nemcsak hogy teljesen száraz, de azonkívül a jelzett rovar által meg ne volna támadva, s mégis ezen faanyagért
nagyobb felülfizetések érettek el.
A tövön száradt törzsek 11 csoportban kerültek eladás alá és pedig a védkerületek szerint csoportosítva.
A 11. csoportban levő fatömegért például, a legjobb ajánlatot tevő a 14.899 korona becsárral szemben 32.899 korona vételárt ajánlott meg, s így ezen csoportnál 120,8 %-nyi felülfizetés éretett el, holott a legkisebb ajánlat csak 17.996 korona volt. A 10. csoporthoz tartozó faanyagért a legtöbbet ígérő a 79.006 korona becsárral szemben 162.990 korona vételárt ajánlott meg s így 106,3 % felülfizetés éretett el, a legkisebb ajánlat pedig 88.221 korona volt.
A 9-ik csoporthoz tartozó faanyagot a legtöbbet ígérő a 33.926 korona becsárral szemben 71.889 korona vételáron vásárolta meg s így a felülfizetés 110 % s a legkisebb ajánlat pedig 36.932 korona volt s így megy ez tovább az összes 11 csoporthoz tartozó faanyagnál, úgyhogy a legkisebb túlfizetés is 31 % volt.
A tövön száradt faanyag eladásánál úgy a nagyobb, nyers és kész fűrészáru, valamint a nagyobb, német dongakészletekkel rendelkező fakereskedő czégek vagy egyáltalában nem tettek ajánlatokat,
vagy pedig ajánlataik megtételénél nagyon tartózkodók és óvatosak voltak, lévén itt olyan tölgyfaanyag eladásáról szó, amelyről csak a jövő fogja bizonyosan megmutatni, hogy mily műfaválasztékok termelésére volt alkalmas.
A nagy fűrészáru és német dongakészletekkel rendelkező fakereskedő czégek kiváló minőségű faárukat tartanak birtokukban s azok közé silányabb minőségű választékokat semmi esetre sem keverhetnek, mert a fapiaczon élvezett jó nevüket koczkára nem tehetik.
A tövön száradt törzseket tehát mind olyan fakereskedő czégek vásárolták meg, amelyek nem voltak még ellátva elegendő faanyaggal és így a folyó évi fakitermelési idényben nem akartak munka nélkül maradni, különösen pedig azok a czégek, melyek még esetleg fűrészteleppel is rendelkeztek, magasabb vételár megajánlása mellett nyers tölgyfaanyaghoz akartak jutni, ajánlatukat különösen arra a kecsegtető reményre állapítva, hogy a felette kedvező tölgyfakelendőségi és kiviteli viszonyok mellett a silányabb fűrészárunak
is fog akadni vevője, nemkülönben számítva arra is, hogy a szóban levő törzseknél, a Scolytus intricatus a róla megírt tulajdonságánál megmaradt és hogy csak a fa szijácsát tette eddig még tönkre.
A nevezett kártékony rovarról azonban más tapasztalataink vannak és a szóban levő tövön száradt törzseknél a fennebb jelzett anyagveszteség százalékát, az egyes favevők a helyszínén vett próbák alapján állapították meg.
A tövön száradt tölgyfánál ugyanis a jelzett kártékony rovar az első évben csak a szijácsot támadja meg, a második évben azonban behatol a gesztbe is és egészen a törzs szívéig pusztít.
A finomabb szövetű tölgyfát jobban, a durva, keményebbet pedig kevésbé támadja meg s így a vinkovczei kir. főerdőhivatal kerületében a felsőgradiskai erdőgondnokságok védkerületeiben levő durvább szövetű tölgyfaanyagot kevésbé és a bródi és péterváradi kerületekben levő tölgytörzsek finomabb szövetű faanyagát jobban támadja meg; a tövön száradt törzsek értékesítésével késni tehát sohasem szabad, mert különben a faanyag műfaértéke erősen alább száll.
Ha ez az utóbbi eset a szóban levő, eladásra került tövön száradt törzseknél is beáll, akkor a felette magas ajánlatot tevők mindenesetre mérsékelt nyereséggel lesznek kénytelenek megelégedni.*)
*) Teljesen tisztán elbírálható a kérdés csak akkor volna, ha nemcsak a
nyers becsárak és árverési eredmények, hanem az egyes választékok és azok becsára is ismeretes volna. Szerk.
Ezen rendkívül kedvező tölgyfaeladás bizonyítja újból azt, hogy a világhírű szlavóniai tölgyesek folyton kevesbedvén, a maradékok felette kedvező árakon fognak eladatni, s előre nem látható magas ajánlatokra számíthatunk. Bokor Róbert