PEST MEGYEI KORMÁNYHIVATAL ERDÉSZETI IGAZGATÓSÁGA
Tárgy: Meghívás körzeti erdőtervezés lakossági egyeztető tárgyalására
Ügyiratsz.: XIV-G004/2956-1/2015
Melléklet Előzmény: 8827-1 /2013; 7664-1/2014
Hivatkozási szám: Ügyintéző: Mészöly Károly
Az eljárás megindulásának napja: T: +36 28 532-305
Tisztelt Cím!
Az alábbiakban küldöm a meghívót (a 11/2010. (11.4.) FVM rendelet alapján) a körzeti erdőtervezés nyilvánosságának biztosítása érdekében megrendezendő lakossági egyeztető tárgyalás hivatalos időpontjáról, mely alkalmat ad a személyes tájékozódásra a tervvel kapcsolatban. A terv bemutatása a teljes erdőtervezési körzet szintjén folyik, - és elsősorban arról ad számot, hogy az minden vonatkozó jogszabálynak megfelel - ezért előfordulhat, hogy a konkrét erdőterületen a lakosságot, vagy a civil szervezetet érintő, érdeklő kérdésre nem ad választ.
A tervezési körzetben az ott élők elsődleges igénye az öreg erdőkép fenntartása. A civil szervezeteknek az erdőgazdálkodóval korábban kötött megállapodásai és a tervezéshez érkező javaslati alapján ezt az igényt kellett összhangba hoznunk az erdőgazdálkodásnak a tartamosság biztosítása érdekében végzendő feladataival.
A civil szervetek és az önkormányzatok képviselői jogosultak a tervbe betekinteni. A betekintésre egyeztetett időpontban Igazgatóságunk székhelyén (2100 Gödöllő, Kotlán Sándor u. I.) lehetőséget biztosítunk március 31-ig.
Amennyiben úgy méri fel, hogy lakossági érdekeket képviselő civil szervezetek közreműködésén túl a lakosság részéről személyes érdeklődés mutatkozik a terv megismerésével kapcsolatban, február végéig jelezze számunkra a terület megjelölésével, mert akkor 2015. március 31.-én az Erdészeti Információs központban (1021 Budapest. Budakeszi út 91) 18 órától lakossági fórumot tartunk, ahol kérdéseket lehet feltenni, a terv készítője, a gazdálkodó és a védett területek kezeléséért felelős szerv képviselőjének.
Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény (továbbiakban: Evt.) 35. § (1) pontja alapján értesítem, hogy a Pest Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatósága (továbbiakban: Igazgatóság) a Budai-hegyek erdőtervezési körzet körzeti erdőtervezésének folyamatában lakossági egyeztető tárgyalást tart, egyúttal tájékoztatom a tervezési folyamat menetéről.
A Vidékfejlesztési Minisztérium a 2014. évben tervezés alá vont erdőtervezési körzetekhez kapcsolódó tervezési alapelvekre és előírásokra vonatkozó javaslatok alapján összeállította a 2014. évi körzeti erdőtervezésre vonatkozó tervezési alapelvekről, valamint az érintett körzeti erdőtervek alapján folytatott erdőgazdálkodás egyedi szabályairól szóló 47/2014. VM rendeletet, melynek 2014. május 2.-i hatálybalépésével megkezdődött a 2014. évi körzeti erdőtervezés.
A körzeti erdőtervezés folyamata az Evt. 3 I -36. §-aiban és az erdőterv rendelet előkészítésének, és az erdőterv készítésének szabályairól szóló 11/2010. (II.4.) FVM rendeletben (továbbiakban: Rendelet) foglaltak alapján valósul meg.
A körzet területén található helyi önkormányzatok, valamint a körzetben érintett erdőgazdálkodók, hatóságok, a védett természeti területek természetvédelmi kezeléséért felelős szerv, és az erdészeti vagy természetvédelmi célra alakult civil szervezetek 2014. június 16.-ig - írásos javaslatokat tehettek a körzetben folytatandó erdőgazdálkodással kapcsolatosan. (Például a különleges felújítási módokkal, az erdősítési célállományokkal, a fahasználatokkal, az üzemmóddal és a rendeltetéssel összefüggésben. Az üzemmód és a rendeltetés megváltoztatására vonatkozó külön betartandó szabályokat az Evt. 27-28. §-ai és a 29. § (3)-(6) pontjai tartalmazzák.) Ezen javaslatokat az Igazgatóság elektronikus formában (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.) vagy postai úton (S 2101 Gödöllő, Pf.: 431.) fogadja.
Azoknak az előírásoknak a megváltoztatására, amelyek hatása a tervezési időszakon túlmutat, oly módon lehet javaslatot tenni, hogy az a fenntartható erdőgazdálkodást, az erdők természetességi állapotának megőrzését vagy javulását szolgálja.
Az Igazgatóság munkatársai elvégezték a terepi felvételeket a körzeti erdőtervezés alá vont területen. Ennek során méréssel, adatgyűjtéssel meghatározták az erdőrészletek termőhelyi viszonyait, az erdőállományok jellemző adatait, rögzítették az általuk észlelt egyéb, a tervezéshez szükséges adatokat, valamint elvégezték az erdészeti nyilvántartási térképek elkészítéséhez szükséges felmérési munkákat.
Az Igazgatóság a Rendelet 8. § (1) pontjában foglaltak szerint a körzeti erdőtervezés során elvégzi a Natura 2000 területen előforduló, a kijelölés alapjául szolgáló fajok és élőhelytípusok kedvező természetvédelmi helyzetére vonatkozóan a tervezett erdőgazdálkodási tevékenység hatásainak vizsgálatát.
A terepi felvételezést és az erdőgazdálkodással kapcsolatos javaslatok beérkeztét követően a gazdálkodókkal folytatott erdőrészlet szintű egyeztetések után az Igazgatóság a székhelyén (Gödöllő, Kotlán Sándor u. 1.) lakossági egyeztető tárgyalást tart. A tárgyalásra a tervezéssel érintett települések lakossága, valamint a részlet szintű tárgyalás előtt írásos javaslatokat benyújtók bevonásával kerül majd sor. A meghívottakat érintő előírás javaslatok a lakossági egyeztető tárgyalás előtt 15 nappal elérhetők lesznek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Erdészeti Igazgatóság honlapján (http://www.nebih.gov.hu/s/akt.eruletek/s/üktefuletek/erdeszeti.igazgatóság).
Az Igazgatóság a lakossági egyeztető tárgyaláson tájékoztatást ad a jelenlévőknek a körzet természetbeni állapotáról, a következő időszak erdőgazdálkodási lehetőségeiről és korlátairól, a körzetben lévő Natura 2000 területekre vonatkozó információkról, valamint a társadalmi részvétel, a vélemény-nyilvánítás, illetve az adatokhoz való hozzáférés lehetőségeiről.
Ezután kerül sor a tervezési folyamat lezárására.
Az Igazgatóság - az Evt. 43. § (2) b) pontja szerint - a körzeti erdőterv elkészítését követően 30 napon belül a nyilvánosság biztosítása szempontjából jelentős tevékenységnek minősülő fakitermelések térbeli elhelyezkedését ábrázoló tematikus térképet tesz közzé a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Erdészeti Igazgatóság honlapján. A közzétételt követő 8 napon belül - a honlapon keresztül - bárki írásos észrevételt tehet a tájékoztatásban foglalt információkkal kapcsolatosan.
Együttműködő segítségét és munkánk támogatását előre is köszönöm!
Gödöllő, 2015. február 10. Üdvözlettel:
Klemencsics András
megbízásából
Mészöly Károly
erdőtervezésért felelős osztályvezető
Kapják:
1. Budakörnyéki Natúrparkért Egyesület Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
2. Kodolányi János Kulturális és Környezetvédő Közhasznú Egyesület
3. Kerekdomb Környezetvédelmi Egyesület Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
4. Zsámbéki-medence Tájvédelmi Egyesület Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
5. Polgármesterek: Perbál. Budajenő. Telki, Nagykovácsi. Budakeszi, Páty, Biatorbágy, Budaörs, Törökbálint
6. Irattár