2013. május 15. - A „Határtalan természet” című HUSK projektről
Az ember újra és újra megpróbálja a meggátolni, hogy a természetes folyamatok működjenek a közvetlen környezetében. Ezért építjük a lehető legbiztonságosabb házakat, közlekedési eszközöket, és ezért sem tűrjük el a „gyomokat”, rovarokat a mezőgazdasági kultúrákban. Mégis hova vezet mindez?
Egyre többen ismerjük fel, hogy az emberiség végét jelentheti, ha nem hajlandó a természeti környezetéért tenni, vele szervesen együtt élni. A tetteink, életvitelünk minden mozzanata hatással van akár a tágabb környezetünkre is.
Amikor valaki felelősen kezd el gondolkozni a környezetéről a legnagyobb felmerülő kérdés az lehet, hogy egyedül mit tudnék tenni mindezért? Illetve válaszként az, hogy egy ilyen átfogó kérdésben egyedül tehetetlen vagyok.
A most elinduló projekt nemcsak helyszíneket kínál mindennek a mélyebb megismerésére, de azt is meg kívánja mutatni, hogyan ismerhetjük meg értékeinket (természeti és tradicionális) szűkebb és tágabb környezetünkben, és mit tehetünk ezek megőrzéséért. Ráadásul szeretne bevonni, valódi természetvédővé tenni az egyes helyszíneken.
A projekt keretében Tanösvények, bemutatóközpontok jönnek létre Magyarországon, és Szlovákiában 2014 végéig, igazolva, hogy mesterségesen létrehozott határok sohasem választották el a természeti környezetet egymástól. Az érintett települések tanösvényei aktualitásokat és helyi értékeket kívánnak bemutatni az egyes településeken.
Szentén a 2013-as év madarának van komoly költőhelye egy szép löszfalban, amit a Gyurgyalag tanösvényen, a paraszti gazdálkodás környezetre gyakorolt hatásait pedig a bemutatóházban ismerhetik meg majd az ide látogatók. Diósjenőn a Börzsöny természeti értékeire fogja felhívni a figyelmet a tanösvény és a szintén parasztportából átalakított bemutató központ. Ipolynyék (Vinica) - amely méltán híres szőlő és borkultúrájáról - egy látványos tanösvény építésével, a természettel való tudatos együttélést, gazdálkodást kívánja bemutatni. Mindenütt lehetőség nyílik majd tevékenyen kivenni a részünket a természetvédelemből.
Az itt élőket, és a védett természeti értékeket pedig egy gumikerekes kisvonat fogja összekötni, kicsit rávilágítva a tömegközlekedés pozitív hatásaira is.
A nyitórendezvényen már számos eredményt is meg kívánnak mutatni projektgazda Önkormányzat képviselői (Szente, Ipolynyék) a civil szférát képviselő Boróka Egyesülettel (Diósjenő) karöltve, hiszen elindult a honlap (www.gyurgyalag.hu) illetve egy kiállítást készítenek csodálatos gyerekrajzokból, amelyet a projekt során kiírt rajzpályázatból válogattak.
A projektet ünnepélyes keretek között nyitják meg 2013. 05. 18-án Szentén.
A projekt összefoglaló adatai
A projekt azonosítója: HUSK/1101/2.2.1/0357
Rövid cím: A természet nem ismer határokat
Projekt cím: A Börzsöny a Cserhát és az lpoly-mente természeti értékeinek feltárása, és ezen keresztül a környezettudatosság erősítése Szente, Ipolynyék és Diósjenő térségében
Főkedvezményezett: Községi Önkormányzat Szente, Kossuth út 100., 2655