Budapest, 2014. május 9. - Madárgyűrűzési bemutató, galambröptetés és szakvezetéses kerti séták is várják az érdeklődőket szombaton a madarak és fák napján Budapesten.
A XII. kerületben található Jókai-kertben a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI), valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szervezésében az érdeklődők madárgyűrűzési bemutatón vehetnek részt, előadást hallhatnak a parlagi sasok mérgezéséről, és megismerkedhetnek az MME méregkereső kutyájának munkájával.
A látogatók szakvezetéssel tekinthetik meg a Jókai-kertet, valamint a Keve András Madártani és Természetvédelmi Szakkönyvtár ritkaságait, a szakemberek bemutatják a Madárbarát kert programot és a ragadozómadár-védelmi eszközöket is. A programokat játszóház, fészekmegfigyelés és természetismereti játékok is színesítik - közölte az egyesület az MTI-vel.
Az ELTE Füvészkertben a Pilisi Parkerdő Zrt. mutatkozik be természetismereti foglalkozások és vetélkedők révén. A természetvédelmi napon a látogatók megismerkedhetnek a Budakeszi Vadaspark és a Visegrádi Fellegvár titkaival, képességfejlesztő társasjátékokat próbálhatnak ki, valamint kézműves foglalkozásokon vehetnek részt. Lesz galambröptetés, ahol az érdeklődők megtudhatják azt is, hogyan képesek a postagalambok 1500 kilométerről is hazatalálni. A Füvészkert különleges fáit szakvezetéssel tekintheti meg a közönség.
A mezőgazdaság számára hasznos madarak védelme érdekében az európai államok 1902. március 19-én egyezményt kötöttek Párizsban, az egyezmény aláírói között volt Magyarország is. A madarak és fák napját Chernel István ornitológus ebben az évben szervezte meg először, 1906-tól pedig rendelet is előírta, hogy az iskolákban minden év májusában egy napon ismertessék a tanulókkal a madarak, a fák, általában a természet értékeit és védelmük jelentőségét. Egy 1994-es kormányrendelet május 10-ére tűzte ki ezt a napot.