Budapest, 2014. október 15. - Az idén Budapesten rendezik a Fenntartható Fejlődési és Környezetvédelmi Tanácsok Európai Szervezetének (EEAC) éves közgyűlését október 15. és 17. között, a konferenciával összekötött közgyűlést a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) rendezi csaknem 20 ország szakemberei, tudósai részvételével.
Bartus Gábor, az NFFT titkára a szervezet 22. zártkörű közgyűlése előtt szerdán az MTI-nek elmondta: az idei konferencia fő témája, hogy hogyan lehet európai és nemzeti szintekre adaptálni az ENSZ jelenleg is formálódó fenntartható fejlődési céljait. A szervezet célja, hogy ne elszigetelten történjenek politikai cselekvések, stratégiaalkotás, vagy jogszabályalkotás az európai uniós tagállamokban a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés területén, hanem közös célokat határozzanak meg. Hozzátette: Magyarország uniós csatlakozásával az EU biodiverzitása gazdagodott, európai szinten páratlan a Kárpát-medence növényvilágának sokfélesége, ezért Magyarország felelőssége rendkívül nagy ennek megőrzésében a jövő generációk számára.
Bartus Gábor kiemelte, hogy A Kiegyensúlyozott jövő: a fenntartható fejlődés társadalmi és humán dimenziói címmel rendezett konferencián olyan kérdésekről lesz szó, mint a demográfiai problémák, népességfogyás, és a fenntarthatóságot szolgáló intézményi megoldások.
A csütörtöki nyílt tudományos konferencia fő témája a népesség alakulása, amelyen a téma legismertebb európai szakértői tartanak előadásokat - ismertette. Míg a világ lakossága 2050-re eléri a 9 milliárdot, addig Európa népessége csökken, a társadalom öregedése összeomlással fenyegeti egyebek mellett a nyugdíjrendszert.
Az EEAC több mint két évtizedes múltra visszatekintő együttműködési hálózata és egyeztető fóruma az Európa számos országában működő környezetvédelmi és fenntartható fejlődési tanácsoknak. Ezek az érdekegyeztető testületek a kormányoktól függetlenül működnek, és alapvető szerepük van abban, hogy a nemzeti fenntartható fejlődési, környezetvédelmi stratégiák, programok széles társadalmi egyeztetésen alapuljanak, és figyelembe vegyék a legfrissebb tudományos eredményeket is.
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) 2007-ben jött létre, a 31 tagú javaslattevő testület élén az Országgyűlés mindenkori elnöke áll.