2016. június 20. – Idén is bővül a Muzsikál az erdő repertoárja.
Szabó Lajos főszervező bejelentette, hogy az idei szezont a felvidéki Füleken indítja a több mint évtizedes Mátrai Művészeti Napok rendezvénysorozat.
A Magyar Állami Operaház Vörös szalonjában megtartott sajtótájékoztatót Szokolay Dongó Balázs rőzsére és furulyára komponált számával nyitották meg.
Elsőként Ménesi Gergely művészeti napok állandó karmestere idézte föl élményeit a korábbi erdei koncertekről. Beavatott a helyszínválasztás műhelytitkaiba, hisz’ a szabadtéri, erdei koncertek nem úgy működnek akusztikailag, mint a hangversenytermek. Mint megtudtuk, ez nem okoz gondot, mert ha sikerül egy méretes fát, tavat, egy sziklakibúvást, vagy hasonló terepi alakulatot találni, szinte ideális helyszínné válhat az erdei környezet is. Ilyenkor az erdei neszek, zajok és éneklő madarak is mintha tiszteletben tartanák az „írott” zenét, és legföljebb, ha követik az elhangzó zenei motívumokat.
A zenészeket pedig nem zavarja, ha a közönség pokrócokon ülve, horribile dictu fekve hallgatja játékukat. Mindenki onnan nézi-hallgatja a produkciót, ahonnan ő a legjobbnak tartja, mert nincsenek széksorok, helyre szóló jegyek. Egyáltalán, jegyek sincsenek, mivel idén is ingyenesek a rendezvények.
A zeneakadémiai ideális körülményekhez szokott zenészek hamar megszokták, hogy nincs külön öltözőjük az erdőben, a székek lába időnként besüpped a földbe. Kárpótolja őket az a különleges akusztika, amit az erdei környezet nyújt.
Szabó Lajos főszervező örömmel jelentette, hogy a Muzsikál az erdő sajtótájékoztatója idejére a Mátra aljában virágba borultak a kislevelű hársak, és a meggyvágók kiröpítették az idei első fészekaljukat. Emlékeztetett, hogy immár tízedik alkalommal tartják a Muzsikál az erdő sajtótájékoztatóját az Operaház falai között. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Vörös szalon csodálatosan megfaragott faborítása is az erdők adományából származik.
Hangsúlyozta, hogy az erdő nem csupán természeti erőforrás, hanem a testi és lelki feltöltődés forrása is. A Muzsikál az erdő küldetése és célja, hogy az erdő, a zene, a művészetek erejével terelje az emberek életvitelét fenntartható, tudatos irányba.
Szabó Lajos elmondta, hogy nem csupán szabadidő eltöltésre nyújt lehetőséget a Muzsikál az erdő, hanem közösségformáló ereje van, az évek során kialakult a rendezvény törzsközönsége, akik az ország legkülönbözőbb tájairól érkeznek.
A művészeti napok ma már országos rendezvénysorozattá vált, hiszen három helyszínen rendezik meg a programokat: Székesfehérvár körzetében Muzsikál az erdő a Királyi erdőben címmel, a Mátrában a kilenc napos nagyrendezvényre kerül sor, és ősszel Gyula térségében Muzsikál az erdő a Körösök völgyében.
A főszervező felhívta a figyelmet, hogy 2016-ban először ível át a határokon a Muzsikál ez erdő, július 2-ikán a felvidéki Füleken tartják az idei rendezvénysorozat nyitónapját, az őszi gyulai program egyik eseményét pedig a Partiumban, Nagyvárad közelében tartják meg.
Elmondta, hogy a nemzet és az együtt élő nemzetek közötti összetartást kell erősíteni. Ennek szellemében kerül sor az Összetartás emlékplakett felavatására a füleki Berchtold kastélyban. Az alkalmon magyar részről várhatóan részt vesz és beszédet mond Nagy István a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára is.
A programok vezetői és előadói többek között Szabó Miklós erdőmérnök, Borovics Attila, az ERTI igazgatója, valamint Kertész József versmondó.
A zenei produkciók meglepetése a Virtuózok föllépése.
A sorozat július 3-ikán Gyöngyöspatán folytatódik, ahol többek között templomi koncert, erdei klasszikus koncert lesz.
Július 4-ikén Mátraverebély-szentkút látja vendégül a rendezvényt, ahol többek között Csóka György tart előadást a hatlábú bevándorlókról. Itt is templomi és erdei koncert hallható és néptánc is lesz.
Július 5-ikén Gyöngyöstarjánban a Sósi réten folytatódnak a rendezvények, ahol a fenntartható gazdálkodás kerül szóba, kerékpártúrával érkezhetnek Gyöngyösről az érdeklődők, itt tartják a képzőművészeti pályázat eredményhirdetését. Az erdei sétát Dobre-Kecsmár Csaba erdőmérnök, az Egererdő vezérigazgató-helyettese vezeti.
Az erdei koncert előtt Beer Miklós Váci megyéspüspök elmélkedik.
Július 6-ikán Szurdokpüspöki a színhely, ahol a hagyományos libatartással és a gombák világával ismerkedhetnek a vendégek. Az erdei koncerten a Misztrál együttes és a Brassdance lép föl.
Július 7-ikén a gyökerekhez, Bátonyterenyére tér vissza a Muzsikál az erdő, ahol többek között Szokolay Dongó Balázs, a Fourtissimo zenekar muzsikál. Itt lép föl a Jánosik szlovák és a Maconkai néptánccsoport.
Július 8-ikán Kékestetőre, az ország tetejére jut a programsorozat, ahol a sport és a túra a főszereplő. Itt tartják a gyermekrajz pályázat eredményhirdetését, és az erdei koncerten a Palota Rézfúvós Quintett, valamint Szalonna és bandája lép föl.
Július 9-ikén Galyatető következik, ahol teljesítménytúrára kerül sor, kihirdetik az irodalmi pályázat eredményét, és a kétszáz éves bükkösben Palya Bea és ifj. Tóth István, a Pro Kultúra férfikar és Petruska András lép föl.
Július 10-ikén Gyöngyössolymoson, a Szalajka réten zárul a Muzsikál az erdő. Itt hirdetik ki a fotópályázat eredményét, és hallgathatják Dévai Nagy Kamillát. A délutáni erdei koncerten a Monarchia Szimfonikus Zenekar muzsikál. Az erdei divatbemutatót követően pedig megszólal a Muzsikál az erdő fanfár a hegycsúcsokról. A programot a Virtuózok és a Muzsikás Együttes zárja. A tábortűz mellett Kaló-borokkal koccinthatnak a vendégek. (z)