2020. február 3. - Az erdészeti világkongresszussal vetekedő, de jelentőségét talán fölül is múló konferenciát hívott össze az Európai Bizottság szerdára és csütörtökre, Brüsszelbe, a Nagy Károlyról elnevezett épületbe.
A résztvevők várható számáról nincs információ, viszont az előadókéról pontos felsorolásunk van.
Ebben gárdában prominens személyek találhatók, a szakma és a rokon alágazatok részéről egyaránt. A konferenciát az illetékes szakmai biztos zárja. És ki más nyithatná meg a konferenciát, mint Frans Timmermans, az Európai Bizottság Európai Zöld Deal ügyvezető alelnöke. Ott lesz a „Fák rejtett élete” című sikerkönyv szerzője is.
Államtitkárok és európai parlamenti képviselők, a FAO főigazgatója is ott lesznek az előadók sorában. Hallhatók lesznek kutatóintézetek tudományos emberei, és NGO-k vezetői, a Pro Silva Európa elnöke. Egyetemi tanárok és vezérigazgatók, az Európai Erdőtulajdonosok Szövetségének (CEPF) az elnöke, valamint távoli országok meghívott szakemberei Vietnámból, Afrikából és Dél-Amerikából. Továbbá az erdőtüzek számos ország-béli szakértője.
Kivéve a magyar szakemberek. Ilyen esetekben úrrá lesz rajtam a paranoia, ki állíthatta össze ezt a szakértői listát, miért maradtak ki belőle a hazai szakemberek, olyannyira, hogy még a magyar tolmácsolás sem fért bele a konferencia büdzséjébe…
Kíváncsi volnék magyar hallgatója akad-e ennek a szerteágazó tematikájú konferenciának.
Nos, akkor lássuk a konferencia programját és az előadókat!
4. kedd - február 5., szerda
Brüsszel, Belgium; Charlemagne épület
Az erdők a Föld szárazföldi területének körülbelül 30 százalékát fedik le, biodiverzitásuk 80 százalékát befogadják; támogatják a világ népessége körülbelül egynegyedének megélhetését. Az EU szintjén az erdők a földterület mintegy 42 százalékát borítják. Amellett, hogy gazdasági és munkalehetőségeket kínálnak a helyi közösségeknek, az erdők pótolhatatlan biológiai sokféleségű tározók és szén-dioxid-elnyelők; megakadályozzák a talaj erózióját; szűrés útján biztosítják a tiszta vizet; megtisztítják a levegőt; központi szerepet játszanak a természeti katasztrófákkal - például áradásokkal, aszályokkal, hőhullámokkal, erózióval vagy földcsuszamlásokkal - szembeni kockázatcsökkentő intézkedésekben, és támogatják a szabadidőt és a kikapcsolódást, amelyek nélkülözhetetlenek az emberi egészséghez.
A világ erdeit súlyos veszély fenyegeti az erdőirtás és az erdő pusztulása miatt. 1990 és 2016 között 1,3 millió négyzetkilométer erdőterület vesztett el. Az éghajlatváltozás és a fenntarthatatlan erdőgazdálkodás által az EU erdészeti ökoszisztémáira gyakorolt ??nyomás aggodalomra ad okot, és várhatóan növekedni fog a jövőben, a bioenergia és a biogazdaság ágazatából származó növekvő fakereslet miatt, olyan helyzetben, ahol számos országban továbbra is gyakori az illegális fakitermelés. Az erdők védelme általánosságban azt jelenti, hogy meg kell őrizni a biodiverzitást, és az éghajlat szempontjából semleges és éghajlatváltozással szemben ellenálló földért kell dolgozni.
Ebben az összefüggésben a Környezetvédelmi Főigazgatóság 2020. február 4–5-én Brüsszelben nemzetközi konferenciát szervez az erdő a biológiai sokféleségért és az éghajlatért érdekében.
(A szinkrontolmácsolás elérhető lesz angolul, franciául, DE, ES, IT, PL, RO.)
2020. február 4., kedd - 8.30–0.4.4
Regisztráció 09.45 –10.00
A konferencia megnyitása
• Frans Timmermans, az Európai Bizottság Európai Zöld Deal ügyvezető alelnöke
10.00–10.20 Bevezető előadás
• Peter Wohlleben, erdész, a „Fák rejtett élete” című bestseller szerzője.
10.20 –11.30
Az erdőknek a biológiai sokféleségben és az éghajlatban játszott szerepének magas szintű megvitatása
Moderátor: Anya Sitaram, Rockhopper Media • Pascal Canfin, az Európai Parlament tagja, az ENVI Bizottság elnöke • Mario Šiljeg, államtitkár, Horvátország Környezetvédelmi és Energiaügyi Minisztériuma. • TerhiLehtonen, államtitkár, Finnország Környezetvédelmi Minisztériuma. • Rita Schwarzelühr- Sutter, parlamenti államtitkár, Környezetvédelmi Minisztérium, Németország • Daniel CallejaCrespo, a főigazgató, a Környezetvédelmi Főigazgatóság, az Európai Bizottság • Mauro Petriccione, az Európai Bizottság Klímaügyi Főigazgatóságának főigazgatója • María de los Ángeles Benítez Salas , főigazgató (eljáró), Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság, Európai Bizottság
11.30–13.00
1. Az erdők sebezhetősége és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás
Melyek azok a problémák, amelyekkel az erdők szembesülnek, és ezek hogyan alakulnak ki? Milyen az alkalmazkodási intézkedések szükségesek?
Moderátor: Yvon Slingenberg, Nemzetközi Igazgató, a mainstreaming és a politika koordinációja, az éghajlatváltozással foglalkozó főigazgatóság, az Európai Bizottság • Michal Wiezik, az Európai Parlament ENVI bizottsági tagja • Mireia Mollá Herrera, a regionális mezőgazdasági miniszter, éghajlati sürgősségi és zöld átmenet, Valencia közösség, Spanyolország • Xavier Morin, kutató, Nemzeti Tudományos Kutatóközpont, Franciaország. • Johan Litsmark, a mezőgazdasági biztosítási termékszakértő, a Länsförsäkringar AB, Svédország. • Silvio Schüler, az Osztrák Erdészeti Kutatóközpont erdőművelési és erdőgazdálkodási osztályának vezetője.
13.00–14.30 ebédszünet
14,30-16,00
2. A világ erdeinek védelme és helyreállítása - az EU felelőssége
Milyen lehetséges szabályozási és nem szabályozási lehetőségek vannak? Hogyan tudunk a legjobban együttműködni a termelő országokkal az erdőkre nehezedő nyomás csökkentése érdekében?
Moderátor: Astrid Schomaker, a globális fenntartható fejlődés igazgatója, a Környezetvédelmi Főigazgatóság, az Európai Bizottság • Delara Burkhardt, az Európai Parlament tagja és az EP erdőirtásokról szóló jogalkotási kezdeményezésének előadója • Sini Eräjää, a Greenpeace Európai Egysége, Brüsszel • Nathalie Lecocq, igazgató Generalof FEDIOL (az EU növényi olaj- és fehérjemag-ipari szövetsége) • Felipe GarcíaEcheverri, Kolumbia EU nagykövete
16.00–16.30 Kávészünet
16.30-18.30
3. Erdőgazdálkodási gyakorlatok és finanszírozás, amelyek támogatják a biológiai sokféleség szempontjából nagy értékű ökoszisztémákat
Hogyan reagálhatnak az erdőgazdálkodók a biológiai sokféleség csökkenésére az EU erdőiben? Mit jelent a fenntartható erdőgazdálkodás a gyakorlatban?
Moderátor: Luc Bas, az IUCN Európai Regionális Irodájának igazgatója • Pierre Bascou, a közvetlen támogatás igazgatója, az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóságán • Jorgen Bo Larsen, emeritus professzor, a Földtudományi és Természeti Erőforrás-gazdálkodási Tanszék, a Koppenhágai Egyetem, Dánia • Eckart Senitza, a Pro Silva elnök (Europa) • Reinhardt Neft, az Európai Állami Erdészeti Szövetség (EUSTAFOR) elnöke és a bajor állami erdők vezérigazgatója. • Hannah Mowat, kampánykoordinátor, Fern • Hubert de Schorlemer, az Európai Erdőtulajdonosok Szövetségének (CEPF) elnöke
18.30–18.45A Fern-nel közösen szervezett „Európai Erdők: Európai Élet” kiállítás megnyitása
18.45 –20.00 Koktélfogadás
2020. február 5., szerda
08.00–09.00 Regisztrálás és üdvözlő kávé
09.00–10.30
4. Dolgozzon együtt a termelő országokkal az erdők védelme és helyreállítása érdekében
Hogyan tudjunk a legjobban együttműködni a termelő országokkal az erdőkre nehezedő nyomás csökkentése érdekében?
Moderátor: Claude Garcia, a CIRAD vezető kutatója • Carla Montesi, a fenntartható növekedés és prosperitás igazgatója, a Nemzetközi Partnerségek Főigazgatósága, Európai Bizottság , Gabon • Abou Dosso, Elefántcsontpart nagykövet az EU-ban • Hop Vu Thi Bích, a Vietnámi Fenntartható Vidékfejlesztési Központ elnöke • David Coleman, alelnök, az Európa Mars • Christian Ruck, a Kongói Medence-partnerség segítője • Thaís Linhares-Juvenal, az erdőgazdálkodás és -gazdaság vezetője, FAO
10.30–11.00 Kávészünet
11.00-12.30
5. Az EU ellátása a szükséges erdőinformációkkal - Az európai erdészeti információs rendszer (FISE) elindítása
-FISE az első közös erdészeti információs adatbázis Európában, amely 39 európai országot fed le. Megbeszélés a lehetséges felhasználókkal és közreműködőkkel.
Moderátor: Mauro Facchini, a Földmegfigyelési Egység vezetője, a Védelmi Ipar és Űrügyek Főigazgatósága, az Európai Bizottság kulcsfontosságú beszéde • Hans Bruyninckx, ügyvezet? igazgató, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség, Általános panel megbeszélés, az Egyesült Nemzetek Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetével (FAO) • Gert-Jan Nabuurs, Wageningen Környezetkutatás, az IPCC koordináló vezető szerzője, Hollandia • Carina H?kansson, a Svéd Erdészeti Ipari Szövetség vezérigazgatója, az Európai Papíripar Szövetségének (CEPI) nevében • Giovanni DeSanti, fenntartható erőforrások igazgatója, Közös Kutatóközpont (JRC), Európai Bizottság
12.30–14.00 Ebédszünet
14.00-15.30
6.Az erdők mint az éghajlatváltozás mérséklésének szövetségesei
Az erdők az éghajlatváltozás elleni küzdelem egyik megoldása. Mely intézkedések biztosíthatják az egészséges és ellenálló erdőket?
Moderátor: Beatriz Yordi, az Európai és a Nemzetközi Szénpiaci Igazgató, az éghajlatváltozással foglalkozó főigazgatóság, az Európai Bizottság • William Moomaw, a Fletcher Jogi és Diplomácia Iskola, a Tufts Egyetem és az IPCC jelentéseinek vezető szerzője, Boston • Jo Ház, a Bristoli Egyetemen az éghajlatváltozás tudományával foglalkozó MastersProgram program igazgatója, az IPCC jelentéseinek szerzője • Hannes Böttcher, vezető kutató, Oeko-Intézet, Berlin, Zöld és Mezőgazdaság, Városi Tanács, Milánó városa
15.30–16.00 Kávészünet
16.00–17.30
7. Kezelje a talajt az erdőtüzek megelőzése érdekében
Melyek a legjobb prevenciós módszerek? Az erdőtüzekkel foglalkozó európai szakértői csoport szerepe és jelenlegi tevékenységei.
Moderátor: Humberto Delgado Rosa, a természeti tőke igazgatója, az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatósága. • Nacira Boulehouat, az Európai Polgári Védelem és a Humanitárius Segélynyújtási Műveletek Főigazgatóságának (ECHO) Megelőzési és Katasztrófa kockázatkezelési Osztályvezetője, Európai Bizottság • Tiago Martins de Oliveira, a vidéki tüzek integrált kezelésével foglalkozó ügynökség (AGIF) igazgatója, Portugália • Cathelijne Stoof, egyetemi docens, a PyroLife Innovatív Képzési Hálózat koordinátora, Wageningeni Egyetem, Hollandia • Julia Rouet-Leduc, doktori kutató, Német Integrációs Központ Biodiverzitás-kutatás, Lipcsei Egyetem • Alessandra Zampieri, a katasztrófa kockázatkezelési egység vezetője, Közös Kutatóközpont (JRC), Európai Bizottság
17.30–18.00 Záró megjegyzések
• Virginijus Sinkevičius, az Európai Bizottság környezetvédelmi, óceán- és halászati ??biztosa