Szakértők megfigyelései szerint évente több tízezer védett és fokozottan védett madár pusztul el áramütés következtében. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) és a Budapesti Elektromos Művek Rt. (ELMŰ) közös programot szervez a védett madarakat érő áramütések megelőzésére.
2004. december 7-én az Ócsai Madárvártán tájékoztatót tartanak az első országos vezetékfelmérés eredményeiről és a megoldás lehetőségeiről.

A szigetelő program mindenképpen sikeresnek tekinthető, ám a szigetelésre váró oszlopok száma az országban több százezer, illetve az MME szigetelő papucsa nem minden oszloptípus esetében nyújt védelmet a madarak számára.
Az MME – az Európai Unió LIFE-Nature természetvédelmi alapja által támogatott parlagisas-védelmi program keretében – az idei évre kidolgozott egy olyan szakanyagot, amely részletesen feltárja a problémát, és konkrét lépéseket javasol a hosszú távú megoldás érdekében.
A tájékoztató keretében ezt a szakanyagot adják át Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter részére. Az MME álláspontja szerint akkor születhet végleges megoldás, ha – Németországhoz és Szlovákiához hasonlóan – hazánkban is jogszabály kötelezi majd az áramszolgáltatókat madárbarát szerkezetek alkalmazására.
Különösen nagy a felelősségünk az olyan, áramütés által fokozottan veszélyeztetett ragadozó madár fajok esetében – állítják a szekemberek –, amelyek Európai Uniós állományának nagy része a Kárpát-medencében fészkel. Így például hazánk és Szlovákia csatlakozásával az EU parlagi sas állománya 1 párról 120 párra, a kerecsensólyom állomány 10 párról 200 párra, míg a kék vércse állomány 5 párról 800 párra emelkedett, azonban egyelőre megbecsülni sem tudják, hogy ezekből az állományokból évente hány példány pusztul el a szabadvezetékek miatt. Emellett a még szintén nagyon jelentősnek mondható hazai fehér gólya állományunknak is nagy része elektromos oszlopokon leli halálát.