Fotó: ForestPress
Nagyszabású ünnepségekkel folytatódott Sopronban és Selmecbányán az erdészeti felsőoktatás kétszáz éves jubileumát köszöntő megemlékezések sorozata
Kétszázegy évvel ezelőtt, 1807. augusztus 30-án rendelte el I. Ferenc király, hogy Selmecen, az Akadémián önálló Erdészeti Tanintézetet állítsanak fel. Amint azt Király Pál írja, az oktatás feltételeinek megteremtése időt igényelt, s az ünnepélyes megnyitásra csak 1809. február 12-én, a király születésnapján délelőtt 10 órakor került sor.
Az akkori ünnepi beszédet a németországi, braunschweigi hercegségből, Wolfenbüttelből sikeres pályázata nyomán oda érkezett dr. Wilckens Henrik Dávid, a tanintézet első kinevezett professzora mondta, közvetlen felügyeleti hatósága, a selmeci főkamara-grófi hivatal összes tisztviselőjének és természetesen a leendő hallgatók jelenlétében.
Tehát még 2009. februárjában is lesz okunk ünnepelni.
Az Alma Mater erdészeti szakosztályának alapításával kapcsolatban több dátumot szoktak emlegetni. A fenti, 1807. augusztus 30-át, 1807. december 17-ét, amikor a király jóváhagyta az intézet szervezetét, 1808. január 5-ét, amikor az udvari kamara közölte a selmeci főbányagrófi hivatallal a tanintézet alapítására vonatkozó királyi döntést, végül 1809. február 12-e, amikor megkezdődött a tanítás.
A 2008. év ennek a kivételes jubileumnak a jegyében telik. Az ünnepi volt az idei évzáró és az EMK Vagyongazdálkodási Intézetének tudományos konferenciája is.
Ez az ünnepségsorozat folytatódott szeptember 9-e és 13-a között. Az események felsorolása is impozáns:
2008. szeptember 9-én felavatták a Botanikus kert szobrainak tájékoztató tábláit.
Ezt követte az Alma Mater hősi halottaira való emlékezés.
Délután került sor a Közgazdaságtudományi Kar új aulájában az ünnepélyes tanévnyitó ünnepségre.
Este nyolckor, pedig összevont szakestély kezdődött a kar új, Erzsébet kerti épületében.
2008. szeptember 10-én, délelőtt, az Erdészeti Múzeumban bemutatták az erdészeti felsőoktatás két évszázadát megörökítő három kötetes almanachot.
Aznap találkoztak az erdész valétaelnökök is.
Koradélután kezdődött a jubileumi díszünnepség, szintén a Közgazdaságtudományi Kar aulájában.
Folytatódott az emlékezés a könnyebb műfajban is, a Botanikus kertben disznótoros sült-főtt, és megkezdődött a cantusok versenye.
Este, pedig elindult a hagyományos szalamander az egyetemtől a Főtérre.
2009. szeptember 11-én délelőtt megnyílt az innoLignum Erdészeti és Faipari Szakvásár és Rendezvénysorozat.
Aznap este Selmecen megkoszorúzták az Alma Mater egykori tanárainak sírjait, majd az Erdészeti Palota elől megindult a szalamander a polgármesteri hivatalhoz.
A napot Selmecen is szakestély zárta.
2008. szeptember 13-án a MEGOSZ éves nagyrendezvényét tartotta Sopronban.
A 201. tanév ünnepélyes évnyitója
A Közgazdaságtudományi Kar Erzsébet utcai impozáns aulája megtelt a hivatalos résztvevőkkel, a kitüntetésre meghívottakkal, a balekokkal és a meghívottakkal.
Az elnökségben helyet foglalt Faragó Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora, Náhlik András, az Erdőmérnöki Kar ez idei dékánja és Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium felsőoktatási és tudományos szakállamtitkára, valamint ott voltak a rektorhelyettesek és a társkarok dékánjai.
Ünnepi beszédet mondott Faragó Sándor rektor, majd Náhlik András dékán.
A megemlékezést Reményik Sándor A gondolat szabad című költeménye követte, Szépligeti Mátyás, a kar hallgatója előadásában.
Az ünnepség tiszteletbeli doktorrá avatással folytatódott, amit Manherz Károly szakállamtitkár köszöntője követett.
A kitüntetettek sorában elsőként Pápai Gábor erdőmérnököt, az Erdészeti Lapok főszerkesztőjét szólították. Náhlik András a laudációban többek között elmondta, hogy a főszerkesztő nagy figyelmet szentelt az egyetemi események megjelenítésének.
A dékán és a rektor a Nyugat-magyarországi Egyetemért Sajtódíjat adományozta Pápai Gábornak.
Az egyetem Kovács Mátyás erdőmérnöknek, a KvVM nyugalmazott főosztályvezetőjének szakmai munkássága elismeréséül a Pro Silvicultura Natura et Venatoria Kari Dísztőrt adományozta.
Az egyetemen végzett földmérő- és erdőmérnökök vas-, gyémánt és aranydiplomáinak átadása után a hallgatói elismeréseket – az Alma Mater Emlékérmet, a Pum Gyula Emlékérmet, a Kozák Antal Ösztöndíjat, a Grätzer Miklós Ösztöndíjat, a Köztársasági Ösztöndíjat és az Erdészcsillag Ösztöndíjat – adták át.
Az ünnepi tanévnyitó kari tanácsülés az elsőévesek eskütételével és a dékáni kézfogásokkal fejeződött be.
Este az Erzsébet kerti épületben összevont szakestély kezdődött. Az elnökké választott Varga Szabolcs mellett az elnökségben kapott helyet a Miskolci Egyetem rektora és dékánja, Faragó Sándor rektor, Náhlik András erdészdékán, Kozák Antal, a vancouveri Soproni Alumni delegáltja, valamint Molnár Sándor korábbi faipari dékán. Major Domus-szá nevezték ki Marosi Györgyöt és Varga Tamást, a kontrapunkt feladatát Csóka György és Ripszám István látta el. Z.Z.