A tavaszi és nyári szárazság miatt jelentős csemetepótlásra van szükség a fokozottan védett budaörsi erdőben
A Pilisi Parkerdő Zrt. az Európai Unió és a Magyar Állam közös finanszírozásában működtetett Közép-Magyarországi Operatív Program keretén belül, évek óta formálódó, nagyszabású természetvédelmi programjának megvalósításához 2008 őszén igen jelentős, 460 156 950 forint összegű vissza nem térítendő támogatást nyert. A több száz helyszínen megvalósuló, „Parkerdő természetesen” elnevezésű program első lépéseire már kora tavasszal sor került.
Ennek keretében márciusban a budaörsi Domb utca – Odvashegy utca által határolt, 3,1 hektárnyi fokozottan védett területen is elkezdődhetett az ott található, agresszívan terjedő idegenhonos akác erdősáv teljes rekonstrukciója. A rendkívül rossz állapotba került tájidegen faállományt elegyes, őshonos fajokból álló erdő váltja fel.
A hegyoldalban lévő terület nem tartozik a könnyen művelhető erdőrészek közé, hiszen az teljes hosszában mély bevágásokkal tagolt. A környékbeli lakóházak száma az elmúlt években folyamatosan növekedett, s a forgalom növekedése egyben az erdő szennyezettségének fokozódását is eredményezte. A faállomány jelentős részét, mintegy 95%-át mostanra a tájidegen akác egyedei alkották, ami rendkívül kedvezőtlenül befolyásolta az alacsonyabb szintek élőhelyi viszonyait. Az akácos további terjedésének megállítása – az akác rendkívül intenzív sarjadó- és más fajokat elnyomó képessége miatt - egyedül a fakitermeléssel és az őshonos fajok betelepítésével vált lehetővé.
A tavaszi fakitermelés során a sokszínűség megőrzése érdekében a Parkerdő arra törekedett, hogy az erdősáv területére természetes úton átkerült magvakból kifejlődött, az őshonos állományt nem veszélyeztető egyedek sértetlenül megmaradjanak. Az akácos kitermelése után ezért a környékbeliek és az arra járók azt láthatták, hogy a nagyrészt kopár területet elszórtan juhar, szil, kőris, dió és cseresznyefák tarkítják. A terület megtisztítása során a bevágásokból mintegy 500 köbméternyi kommunális és építési hulladék került kiemelésre, s indulhatott meg az eredeti élőhelyi viszonyok visszaállítása.
A fakitermelést és a szemét elszállítását követően az érintett területet a Parkerdő vadvédelmi kerítéssel vette körbe, elsősorban azért, hogy a friss talajba elvetett csermakkot a környéken járó állatok ne túrják és ne egyék ki a földből. A tavaszi szárazság azonban még az állatoknál is nagyobb veszélyt jelentett a friss vetésre nézve. A hónapokon keresztül tartó csapadékmentes időjárás a tavasszal elvetett makk jelentős részét, csaknem 80%-át gyakorlatilag tönkretette.
Az őshonos erdőtársulás mielőbbi visszaállítása érdekében ezekben a hetekben a Parkerdő munkatársai itt 31.000 darab előnevelt, egy esztendős, kb. 30 cm magas facsemetét ültetnek, melyek a vetett makknál nagyobb eséllyel képesek megmaradni az aszályos időszakban is. A frissen ültetett facsemeték között a korábban említett sokszínűséget megtartva a virágos kőris, a magas kőris, a gyertyán és a csertölgy példányai alkotják majd az őshonos társulás alapját.
A most ültetett állomány ápolása természetesen éveken át zajlik majd. A gépi munkák befejeződtek, így a környékbeli lakók életét az itt folyó munkálatok biztosan nem fogják zavarni. A sarjak visszaszorítására és a kapálásra ezentúl is évente több alkalommal lesz szükség. A teljes rekonstrukciós program befejezése 2018-ra várható, amikor a mostani munkálatok nyomán a Budaörs melletti erdő már önfenntartóvá válik.
A jelenleg zajló munkák ütemezése:
A facsemeték ültetése várhatóan néhány héten belül, november-december fordulóján véget ér. A téli időszakban a most elültetett állomány reményeink szerint elegendő csapadékot kap majd, így tavaszra már kb. 50 cm-es facsemeték tarkítják majd a területet. Márciustól elkezdődik a nem kívánatos sarjak visszaszorítása és a kapálás is, ami szintén a természetes növekedést fogja segíteni. Az új erdő ápolása a pályázat keretein belül 2010. augusztus végéig tart, ezután a Pilisi Parkerdő Zrt. saját forrásból tartja fenn a területet.